Pomysł na ciekawe lekcje w języku angielskim

Język angielskiChyba większość z nas miała już styczność z językiem angielskim. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jakość nauki w szkole podstawowej, dawnym gimnazjum i liceum wołała - delikatnie mówiąc - o pomstę do nieba. Sprawdźmy, jak przeprowadzić lekcję angielskiego tak, aby uczniowie coś z niej zapamiętali.

Zaczynamy od rozgrzewki

Naszą lekcję powinniśmy zacząć od rozgrzewki, czyli od prostej, niezobowiązującej rozmowy w grupie. Jeśli temat na to pozwala, możemy przejść od aktualnej sytuacji do zagadnienia poruszanego na zajęciach. Zależnie od poziomu, rozmowę można przeprowadzić po polsku lub angielsku. Jest to ćwiczenie wprowadzające, dlatego warto mu poświęcić maksymalnie kilka minut.

Słówka, słówka i jeszcze raz słówka

Nadszedł czas, by zapoznać się z nowymi słówkami. Jak to zrobić? Oczywiście można je podać jako "suchą" treść do wykucia na pamięć, aczkolwiek taka metoda nie należy do skutecznych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest:

  • przeprowadzenie ćwiczeń z wykorzystaniem kart i obrazków,
  • przypisywanie słowom określonych znaczeń,
  • budowanie bardziej skomplikowanych zwrotów (maks 2 - 3 słowa),
  • wprowadzenie do idiomów itd.

Ważne, aby uczeń już na tym etapie nauczył się korzystania z nowych słówek, a także - jeśli to konieczne - z ich odmian.

Multimedia wchodzą do gry

Gdy uczniowie opanują słownictwo związane z tematem, przychodzi czas na zapoznanie ich z materiałem wideo. Gotowy filmik wraz ze ścieżką audio to źródło wiedzy na temat poruszanego na lekcji tematu. W treści materiału powinny być ujęte nowe słówka, z którymi uczeń przed chwilą się zapoznał.W materiale wideo powinny również zostać ujęte zdarzenia towarzyszące rozmowom bohaterów. Wszystko po to, aby uczeń już na tym etapie przyswoił słownictwo, które będzie konieczne do komfortowego porozumiewania się w konkretnych sytuacjach.

Uczymy się gramatyki

Czas na "esencję" lekcji. Jest nią oczywiście gramatyka, która jest kontekstowo powiązana z tematem. Jeśli więc głównym zagadnieniem realizowanym w trakcie lekcji są nowe technologie, to w części gramatycznej możemy skupić się na zdaniach (i sformułowaniach) ujętych w czasach przyszłych, a także w stwierdzeniach warunkowych. To skuteczny sposób na to, aby utrwalić sobie zakres informacji przyswojony w trakcie trwania zajęć.

Opinie, komentarze i rozmowa podsumowująca

Ostatnie 10 minut zajęć warto poświęcić na analizę tego, co na ten temat mają dopowiedzenia... Anglicy. Dobrym pomysłem jest przeszukanie tematycznych forów anglojęzycznych, mediów społecznościowych i blogów. Warto też nauczyć się wyrażania opinii na konkretny temat. Na koniec lekcję warto podsumować kilkuminutową rozmową,która utrwali przyswojone pojęcia i zasady gramatyczne, jakie słuchacze lub uczniowie poznali w trakcie lekcji. Czas trwania całej lekcji to zaledwie 60 minut.A jeśli chcecie właśnie tak uczyć się języka angielskiego, to koniecznie wejdźcie na stronęEnglish4Tutors i kliknijcie w zakładkę ESL lesson plans. Znajdziecie tam gotowe plany lekcji dostępne dla różnych poziomów znajomości języka.

Komentarze