Szkoła branżowa - zalety, wady, możliwości

NaukaWybór szkoły ponadpodstawowej wcale nie jest łatwy. Jeszcze do niedawna większość młodych osób decydowała się na licea. Część z nich jednak nie zamierzała kontynuować nauki i tak zostawali oni z maturą i wykształceniem ogólnokształcącym, przez co znalezienie pracy nie było łatwe. Na rynku pracy najbardziej poszukiwani byli specjaliści z różnych branż, a niestety pomimo, że zapotrzebowanie było spore, to tak naprawdę nadal brakowało rąk do pracy. Dlatego też doszło do reformy oświaty i szkoła branżowa stała się znowu bardzo popularna.

Zrób krok w stronę przyszłości

Młodzi ludzie nie zawsze poświęcają wiele czasu na zastanawianie się nad tym, czym chcieliby zajmować się w przyszłości. Wszak młody wiek ma też swoje prawa. Dlatego tak ważna jest tutaj rola nauczycieli, którzy na lekcjach wychowawczych powinni rozmawiać z uczniami o ich przyszłości. Powinni też przedstawiać korzyści płynące z różnych zawodów. Obecnie w Polsce mamy naprawdę wiele młodych osób z wykształceniem wyższym, jednak nie potrafią oni znaleźć pracy w swoim zawodzie.

W tym przypadku podaż jest większa niż popyt, co skutkuje tym, że takie osoby wyjeżdżają z Polski np. do Anglii, ale nie po to, by pracować w biurze, lecz na zmywaku. Niektórzy w myśl zasady, że "skoro wszyscy to i ja" decydują się na pójście do liceum, ale potem nie zamierzają studiować, a w liceum też ledwo sobie radzą, co skutkuje tym, że nie mają ani wiedzy teoretycznej, ani też praktycznej. Dlatego wybór szkoły powinien być determinowany możliwościami danego ucznia, ale i jego zainteresowania. Zatem warto zdawać sobie sprawę, że szkoła branżowa jest także świetnym wyborem.

Szkoła branżowa - masz fach w ręku

Nie każdy musi pójść do szkoły średniej, tak jak nie każdy musi studiować. Wybór szkoły branżowej sprawia, że po jej ukończeniu masz fach w ręku, a fachowcy obecnie są też bardzo potrzebni, nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dzięki temu można naprawdę sporo zarobić. Niejednokrotnie znacznie więcej niż po studiach. Ponadto wraz z reformą oświaty w szkole branżowej nacisk kładziony jest na praktykę, czyli zdobywanie realnych umiejętności, co przygotowuje młodych ludzi do wymagań rynku pracy i ułatwia znalezienie pierwszej pracy. Wbrew pozorom szkoła branżowa jest też pierwszym krokiem w dalszym rozwoju, a to za sprawą tego, że wraz z jej ukończeniem i zdobyciem praktyki można pójść na egzamin czeladniczy i założyć własną firmę.

A może mechanik, lakiernik, czy murarz?

Obecnie jest naprawdę spore zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej, ale i branży samochodowej. Wszak domy ktoś musi budować, a samochody naprawiać. Stąd wybór szkoły branżowej pozwala na znalezienie dobrej pracy. Zatem po szkole absolwenci są już przygotowani i nie muszą odbywać dodatkowych szkoleń, czy kursów. Wyżej wymienione zawody pozwalają na znalezienie również świetnej pracy u naszych zachodnich sąsiadów. Przekonać do takiej pracy może choćby zarobek, który jest kilkakrotnie większy niż w Polsce, wszak i tam poszukują pracowników i polski murarz, czy mechanik jest niemal na wagę złota.

Osiągnij sukces w swojej pracy

Wraz z reformą oświaty liceum staje się 4 letnie, co pozwala na lepsze przygotowanie się do studiów wyższych, a jednocześnie podjęcie decyzji co do dalszej swojej przyszłości. Z kolei szkoła branżowa jest 3 letnia i po jej ukończeniu absolwenci mogą pójść do branżowej szkoły drugiego stopnia. Zatem zarówno jedna jak i druga droga kariery jest dobrym rozwiązaniem. Warto pamiętać, aby zastanowić się nad swoją przyszłością i wybrać to, co cię interesuje. Oczywiście przy wyborze trzeba też zwrócić uwagę, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Tym bardziej, że jeszcze do niedawna kształciło się najwięcej humanistów, którzy po ukończeniu studiów zwyczajnie nie mogli znaleźć swojej pracy. A przecież lepiej być dobrym mechanikiem, niż miernym studentem.

Nie wszyscy muszą iść na studia. Zakończenie edukacji na szkole branżowej nie jest żadnym wstydem. Tym bardziej, że daje ona realny zawód. Zresztą nic nie stoi tak naprawdę na przeszkodzie, aby później kontynuować naukę. Dlatego warto przemyśleć jaką szkołę wybrać, gdyż nikt nie zadba tak o Twoją przyszłość, jak Ty sam.

Autor: www.nowaera.pl.

Komentarze