Gdzie można pracować po logistyce? Logistyk - cechy, zarobki

Praca po logistyceBranża logistyczna w Polsce to jedna z najbardziej rozwojowych dziedzin. W ramach tego sektora działają zarówno lokalne, jak i duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa. Osoby kształcące się w tym kierunku, mogą podejmować pracę na różnych stanowiskach, a rozbudowana ścieżka zawodowa zachęca do rozwoju i poszerzania kompetencji. W jakich miejscach są najchętniej zatrudniani absolwenci logistyki i co powinno ich cechować?

Czym jest logistyka?

Logistykę można zdefiniować jako wszelkie działania, mające na celu planowanie, realizację, a także kontrolowanie całego procesu przepływu gotowych produktów lub surowców z punktu A do punktu B. Takie działania mogą obejmować różne czynności (m.in. komunikację z klientami, kontrolowanie stanu i zapasów towaru, realizowanie zamówień, pakowanie). W literaturze wyróżnia się też takie rodzaje logistyki, jak: makrologistyka (obejmuje najczęściej cały kraj) czy mikrologistyka (w obrębie jednego przedsiębiorstwa).

W jakich miejscach można pracować po logistyce?

Osoby z wykształceniem logistycznym mają przed sobą sporo zawodowych perspektyw i możliwości. Studia logistyczne przygotowują przede wszystkim do pracy w miejscach, w których kluczową rolę odgrywa zaopatrzenie, planowanie produkcji, komunikacja oraz dystrybucja towarów.

Absolwenci szkół wyższych mogą szukać zatrudnienia w różnych branżach, choć najpopularniejszymi wśród logistyków sektorami są:

 • firmy transportowe,
 • przedsiębiorstwa spedycyjne,
 • centra logistyczne,
 • zakłady komunikacji miejskiej,
 • przedsiębiorstwa magazynowe,
 • lotniska,
 • porty morskie,
 • stacje kolejowe.

Osoby z wykształceniem kierunkowym z powodzeniem znajdą też pracę w dużych firmach produkcyjnych, oferujących stabilne zatrudnienie, a także możliwości rozwoju zawodowego i poszerzenia swoich kwalifikacji.

Jakie cechy powinny wyróżniać dobrego logistyka?

Wielu specjalistów działających w branży podkreśla, że w logistyce najważniejsze jest doświadczenie. Pierwsze kroki w tym zawodzie powinny być zatem podejmowane już w czasie studiów - doświadczenie można zdobywać chociażby podczas wakacyjnych programów stażowych czy praktyk, oferowanych przez duże przedsiębiorstwa. Dobry logistyk powinien się również cechować znajomością rynku transportowego, dzięki której dużo łatwiej będzie mu dopasować swoje działania do potrzeb rynku i konsumentów. Niezbędna będzie też biegła znajomość programów komputerowych (m.in. Excel, SAP), a także innych arkuszy kalkulacyjnych. Kolejnymi zaletami dobrego logistyka są: umiejętność współpracy, komunikatywność oraz niezbędna w tej branży dobra organizacja.

Jak wysokie są zarobki w branży logistycznej

Wysokość zarobków w logistyce, według raportu portalu pracuj.pl, jest uzależniona głównie od doświadczenia, wielkości przedsiębiorstwa, regionu i zajmowanego stanowiska. Średnie wynagrodzenia logistyków w branży transportowej wynoszą:

 • 3 900 zł brutto dla młodszego specjalisty ds. logistyki,
 • 5 600 zł brutto dla specjalisty ds. logistyki,
 • 11 000 zł brutto dla dyrektora logistyki.

Wiele firm, w ramach benefitów pozapłacowych, oferuje zatrudnionym także dostęp do prywatnej opieki medycznej (42%) oraz dofinansowanie aktywności sportowych (39%).

Jaką szkołę i uczelnię wybrać?

Osoby aspirujące do zawodu logistyka powinny myśleć o swoim wykształceniu jak najwcześniejszej. Ważną rolę odgrywają oczywiście studia wyższe, dzięki którym można zajmować wysokie stanowiska menadżerskie w firmach transportowych czy produkcyjnych. Kształcenie na kierunku logistyka oferują największe ośrodki akademickie, takie jak: Politechnika Poznańska na Wydziale Inżynierii Zarządzania, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na Wydziale Nauk Ekonomicznych czy Uniwersytet Łódzki na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Istotnym etapem jest też szkoła średnia - przyszli logistycy mogą wybierać spośród wielu placówek edukacyjnych, takich jak technika mające w swojej ofercie klasy o profilu technik-logistyk czy szkoły policealne i zawodowe, a także kursy, umożliwiające zdobycie wiedzy na temat przepływu materiałów i informacji oraz nowoczesnego gospodarowania zasobami.

Żródło: www.bridgestone-poznan.pl.

Komentarze

Jagoda
Mój chłopak jest na logistyce na WSKZ, robi online i ma niezłą ścieżkę rozwoju, również finansową, bo może jednocześnie pracować i rozwijać się. Odpadają mu dojazdy i może studia połączyć z pracą, którą już ma.
De
Po szkole i praktykach w Ikea. Po 3 miesiącach zwolniony. Pytanie gdzie ma pracować logistyk.