W trakcie pandemii koronawirusa zajęcia online - zarówno w toku edukacji podstawowej, jak i wyższej - stały się normą. Czy parę lat po pandemii nadal można studiować całkowicie zdalnie? Okazuje się, że tak, choć tylko w niektórych przypadkach.
Studia magisterskie i studia licencjackie online: czy to możliwe?
Jeszcze całkiem niedawno studenci, niezależnie od kierunku, brali udział w zajęciach organizowanych całkowicie online. Obecnie nie jest to już jednak możliwe. Zgodnie z przepisami, uczelnie nie mogą już oferować studiów licencjackich i studiów magisterskich online (czyli prowadzonych wyłącznie zdalnie). W latach 2020 - 2022 r. szkoły wyższe mogły realizować studia wyłącznie online dzięki odpowiednim przepisom, wprowadzonym na czas pandemii. 1 lipca 2023 r. odwołano jednak stan zagrożenia epidemicznego, a to oznacza, że regulacje pozwalające na studiowanie w pełni zdalnie już nie obowiązują.
Dobra wiadomość jest jednak taka, że wciąż można aplikować na studia, które są prowadzone częściowo zdalnie. Studia realizowane w sposób online oferuje m.in. Uniwersytet WSB Merito Szczecin. W ćwiczeniach w tradycyjnej formie studenci muszą brać udział jedynie 2-3 razy na semestr, a zatem znacznie rzadziej, niż w przypadku studiów niestacjonarnych, z regularną częstotliwością zjazdów. Dla wielu osób oznacza to sporą wygodę. Nie trzeba również mieszkać ani w samym Szczecinie, ani w jego pobliżu, by zapisać się na studia na tej uczelni.
Ofertę studiów online w Szczecinie możesz zobaczyć na stronie https://www.merito.pl/szczecin/studia-i-szkolenia/studia-i-stopnia/studia-i-stopnia-online.
Jak wyglądają studia prowadzone częściowo zdalnie?
Jak wygląda organizacja pozostałych zajęć? Studenci mają nieograniczony dostęp do internetowej platformy Moodle. Na niej znajdują się wszystkie wykłady oraz interaktywne podręczniki, które zawierają materiały z zajęć. Tym samym to student decyduje, kiedy chce się uczyć. Co istotne, w trakcie wykładów student ma do wykonania ćwiczenia, które ułatwiają zapamiętywanie materiału. Na koniec wykładu konieczne jest też zrobienie testu podsumowującego.
W każdej chwili studenci mogą również skontaktować się z wykładowcą mailowo (lub bezpośrednio, podczas zajęć stacjonarnych na terenie uczelni).
Czy studia realizowane częściowo online mają sens?
Obecnie studiowanie w pełni online nie jest możliwe, jednak wciąż taka formuła studiów może budzić pewne wątpliwości. Dlatego warto wyjaśnić kilka kwestii w tym obszarze.
Po pierwsze, studia prowadzone częściowo online są studiami niestacjonarnymi i student, który ukończy naukę na takim kierunku otrzymuje dyplom z taka informacją. Po drugie, trwają tyle samo co standardowe studia niestacjonarne, czyli, w przypadku studiów I stopnia, 3 lata. Obie formy studiowania są zatem porównywalne pod względem poziomu merytoryki i oczekiwanego zaangażowania studentów w naukę - wszyscy studenci są zobowiązani do zdawania tych samych egzaminów. Dodatkowo muszą być tak samo zmotywowani do nauki i przerobić ten sam materiał.
Nie da się też ukryć, że dla wielu osób studia prowadzone częściowo online są jedynymi studiami, na które będą mogli się zapisać. Mowa na przykład o osobach, które mieszkają w sporym oddaleniu od ośrodków miejskich, w których znajdują się siedziby szkół wyższych. Rzadsze zjazdy w semestrze pozwalają również na zachowanie lepszej równowagi między życiem prywatnym a nauką i życiem zawodowym. Studia online mają zatem jak najbardziej sens - zwłaszcza że obecnie nie są prowadzone całkowicie zdalnie.
Komentarze