Wyzwania i perspektywy studiów prawniczych: sprawdź, czy to kierunek dla Ciebie

Studia prawniczeSzukasz studiów, których ukończenie zapewni Ci wiele możliwości? Do takich kierunków należy prawo. Ale zanim złożysz dokumenty aplikacyjne i odbierzesz indeks, musisz poznać zarówno wyzwania, jak i perspektywy związane z nauką. Wybierz świadomie - dowiedz się, z czym wiąże się studiowanie prawa.

Z jakimi wyzwaniami wiąże się studiowanie prawa?

Dużo czytania i "wkuwania" - na to musisz się przygotować, rozpoczynając studia na kierunku prawo. Jest jednak pewne "ale" - paradoksalnie z każdym rokiem nauki jest lżej. Po pierwszych dwóch latach nauki kompetencje studenta są zupełnie inne niż osoby, która dopiero co odebrała indeks. Co więcej, to właśnie dwa pierwsze lata studiowania prawa uchodzą za najbardziej wymagające. Powodem są m.in. następujące obszary tematyczne: łacina, prawoznawstwo, logika, historia prawa i prawo rzymskie oraz specyficzne prawnicze słownictwo, które trzeba opanować. Jesteś osobą cierpliwą? Na kierunku prawo ta cecha charakteru bardzo Ci się przyda.

Z jakimi jeszcze wyzwaniami muszą zmierzyć się studenci prawa? Dla wielu studentów problemem może być tempo nauki - jest one intensywne, bo materiału do opanowania jest sporo. W rezultacie niektórzy studenci stają się zmęczeni i zniechęceni - brakuje im motywacji i nie czują, aby teoria, którą nieustannie przyswajają, była im kiedykolwiek potrzebna. W tym momencie warto uzmysłowić sobie, że to błędne wrażenie.

Studia prawnicze

Jakie perspektywy mają absolwenci prawa?

Jednym z powodów, dla których prawo od wielu lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów, są perspektywy zawodowe. Absolwenci prawa mają naprawdę duże możliwości rozwoju. Dla wielu magistrów prawa naturalnym krokiem wydaje się aplikacja - to właśnie ona otwiera drzwi do pracy w charakterze adwokata, notariusza czy prokuratora. Ale możliwości jest znacznie więcej. Absolwenci prawa mogą:

  • znaleźć zatrudnienie w instytucjach unijnych - to ciekawa ścieżka kariery dla osób, które jeszcze w czasie studiów intensywnie uczyły się języków obcych;
  • zdecydować się na karierę naukową - wybierają ją często osoby, które w przyszłości chcą uczyć studentów;
  • założyć własną firmę - znajomość prawa i dobre rozeznanie w przepisach zapewnia przewagę konkurencyjną i pozwala sporo zaoszczędzić na obsłudze prawnej;
  • zdobyć stanowisko w banku lub korporacji - to podmioty, które chętnie zatrudniają absolwentów prawa;
  • pracować w organizacjach pozarządowych - również poza granicami Polski, co może być opcją kuszącą dla osób rozważających wyjazd z kraju.

Studia prawnicze

EWSPA w Warszawie - dlaczego warto tu studiować prawo?

Chcesz studiować prawo, ale zastanawiasz się, jaką uczelnię wybrać? Masz sporo możliwości - studia prawnicze są oferowane przez wiele uniwersytetów i szkół wyższych. Jeżeli jednak chcesz zdobywać wiedzę od wykładowców-praktyków i jednocześnie ważna jest dla Ciebie możliwość podjęcia kształcenia w ramach ITS (Indywidualnego Toku Studiów), wybierz Europejską Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Warszawie. Możliwe jest studiowanie prawa zaocznie na uczelni EWSPA.edu.pl, w trybie stacjonarnym i online - Ty wybierasz.

Studia prawnicze

Jeżeli zdecydujesz się na ofertę EWSPA, to już od pierwszego roku studiów możesz przygotowywać się m.in. do aplikacji. Rozwiązywanie kazusów prawnych, udział w debatach, zajęcia na sali sądowej i konsultacje z wykładowcami - to tylko kilka z wielu form nauki, jakie uczelnia zapewnia studentom.

Komentarze