Studia podyplomowe - dla kogo? Czy warto iść na studia podyplomowe?

Studia podyplomoweW Polsce coraz silniej możemy zauważyć trend nieustannego dokształcania się - wszyscy możemy się zgodzić, że poszerzanie swojej wiedzy to najlepsza inwestycja w siebie.

Niektórzy wybierają kursy, inni: studia podyplomowe, które można robić nie tylko po studiach magisterskich, ale także po tych I stopnia - licencjackich czy inżynierskich. Dla kogo są studia podyplomowe i czy warto się na nie zdecydować? Odpowiadamy na te pytania?

Czym są studia podyplomowe?

Według statystyk, prawie 200 tysięcy osób rocznie podejmuje decyzję o studiach podyplomowych, a liczba ta rośnie z roku na rok, w związku z dość mocno zmieniającym się rynkiem pracy. Istnieje wiele różnych kierunków studiów podyplomowych, a co najważniejsze - nie muszą być one związane z wcześniejszym kierunkiem. Przykładowo, po polonistyce możemy wybrać aranżację wnętrz czy rysunek i malarstwo, zaś po informatyce czy zarządzaniu: kierunki takie jak menedżer środowiska w przedsiębiorstwie, zarządzanie nieruchomościami, a nawet ergonomię, bezpieczeństwo i higienę pracy. Mówiąc krótko: studia podyplomowe służą nie tylko poszerzeniu wiedzy ze studiów I lub II stopnia, ale także do zmiany swojej ścieżki i kariery zawodowej. Pozwalają one na nabycie nowej wiedzy i umiejętności, nawet poza pierwotnymi kierunkami nauki. To właśnie dlatego studia podyplomowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Jedną z ciekawszych ofert takich studiów posiada Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Dla kogo są studia podyplomowe?

Wiele osób kończących studia licencjackie czy inżynieryjne (I stopnia) już po pierwszych latach nauki zaczyna zastanawiać się, czy obrało właściwy kierunek kształcenia swojej ścieżki zawodowej. Bardzo często zdarza się, że po pierwszych latach nauki okazuje się, że kierunek obrany przez daną osobę nie jest tematem, który ją interesuje i w którym chce dalej się rozwijać. Co więcej, przez okres studiów (nawet I stopnia) rynek pracy może zmienić się do tego stopnia, że wybrany kierunek staje się bezwartościowy. To właśnie ten moment, w którym wiele osób nie podejmuje decyzji o studiach II stopnia na tym samym kierunku, tylko po uzyskaniu tytułu licencjata lub inżyniera zmienia obszar zainteresowania i stawia właśnie na studia podyplomowe. Zasadniczym zamysłem studiów podyplomowych jest połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką - i to właśnie dlatego są one obecnie tak popularne. Na potocznie zwaną "podyplomówkę" decydują się także osoby po 30 i 40 roku życia, chcące nie tylko się rozwijać, ale także się przebranżowić.

Czy warto iść na studia podyplomowe?

Każdy sposób poszerzania wiedzy - od studiów I i II stopnia, przez studia podyplomowe, aż po kursy - to doskonała inwestycja w samego siebie. Nie tylko zdobywamy nowe umiejętności, ale zwiększamy też swoją wartość jako pracownik na rynku pracy. Co więcej, studia podyplomowe pozwalają nam nie tylko zwiększyć wiedzę w danej dziedzinie, ale także się przebranżowić: są więc doskonałą opcją dla osób, które chcą poczuć prawdziwą satysfakcję z wykonanej pracy.

Źródło: www.wseiz.pl.

Komentarze

Monika
Warto zrobić dobrą podyplomówkę ale w konkretnym celu. Ja się wahałam, ale postanowiłam się przebranżowić. Jednak sama praca jako junior niestety nie wystarczyła. Robię wiec studia podyplomowe na WSKZ-ecie i po czasie mogę powiedzieć że to był dobry wybor.
Aga24
Jeśli ktoś chce poszerzać swoje horyzonty w danej dziedzinie, to jasne że warto. Podyplomówki są super jeśli chcemy zwiększyć swoje kompetencje. Mogą być też pomocne przy zmianie pracy lub uzyskaniu awansu. Właśnie robię podyplomówkę z doradztwa zawodowego na WSBINoZ w Łodzi. Świetna szkoła i dużo przydatnej wiedzy. mają tez szeroki wybór innych kierunków, wiec polecam zapoznać się z ofertą.