Odnawialne źródła energii jako przyszłościowy kierunek studiów

Odnawialne źródła energiiGdy zastanawiamy się nad tym, jaki kierunek przyszłych studiów wybrać mamy świadomość tego, że choć powinien być on zgodny z naszymi zainteresowaniami, nie zaszkodzi również, jeśli pozwoli na zapewnienie nam możliwości znalezienia dobrej pracy. Obecnie istnieje spora grupa kierunków, które można określić mianem ciekawych i perspektywicznych. Jednym z nich jest bez wątpienia ten, który pozwala na rozwijanie naszej wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii.

Dlaczego warto zainteresować się OŹE?

Energetyka odnawialna jest zbiorem zagadnień, którymi zajmujemy się od dość niedawna. Nie oznacza to jednak, że nie warto poświęcać jej uwagi. To przecież jedna z tych gałęzi sektora energetycznego, które obecnie rozwijają się w najszybszym tempie. Zjawisko to jest widoczne na całym świecie, nie powinno być więc dla nas zaskoczeniem i to, że jest ono charakterystyczne również dla naszego kraju. Duże znaczenie OŹE nie jest zresztą przypadkowe. Coraz więcej mówi się przecież o konieczności ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz o konsekwencjach zużycia paliw kopalnych, a zobowiązanie do tego, aby zwiększyć udział energii odnawialnej w procesie produkcji energii elektrycznej jest najlepszym dowodem na umiejętność myślenia o przyszłości. Owszem, dziś nie brakuje jeszcze zagorzałych obrońców energetyki węglowej, coraz większy odsetek społeczeństwa zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mówimy w jej kontekście o rozwiązaniu, które należy już przede wszystkim do przeszłości.

Studia przydatne nie tylko w kraju

Choć odnawialnym źródłom energii poświęca się coraz więcej casu, poziom wiedzy na ich temat nadal budzi spore zastrzeżenia. Możemy ubolewać nie tylko nad tym, że ilość informacji, jakie docierają do nas jest wyjątkowo skąpa, ale i nad tym, że wiele wiadomości wyklucza się wzajemnie tak, że trudno jest nam zorientować się, ile danych rzeczywiście znajduje potwierdzenie, a ile jest następstwem niezrozumienia tematu. Problem ten dotyczy nie tylko laików, ale również tych osób, które mają zawodowo zajmować się OŹE, trudno dziwić się więc, że pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na młode kadry, które dysponują wiedzą i potrafią ją przekazywać i wykorzystywać.

Co ważne, wspomniane niedobory są charakterystyczne nie tylko dla rynku polskiego. Owszem, na zachodzie Europy sytuacja przedstawia się jako nieco bardziej optymistyczna, również tam mamy jednak do czynienia z wieloma niedomówieniami i trudno nie odnieść wrażenia, że brakuje osób kompetentnych. W praktyce oznacza to, że dzisiejsi studenci mogą liczyć na zatrudnienie nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami.

Jedne studia - wiele dróg rozwoju

Odnawialne źródła energii jako kierunek studiów mają i ten atut, że wiedzę na nich zdobytą można wykorzystywać na wiele sposobów. Nie są to zatem studia stworzone jedynie dla umysłów ścisłych, choć należy liczyć się z tym, że na wielu polach to humanista będzie musiał poświęcić znacznie więcej pracy. Imponujące perspektywy rozwoju uzasadniają zresztą podjęcie takiego wysiłku.

Autor: www.upwr.edu.pl.

Komentarze