Mówi się, że najtrudniej jest zacząć, co na podstawie obserwacji może okazać się więcej niż hipotezom. Rynek pracy we współczesnym świecie zbudowany jest w taki sposób, że poszukuje się albo specjalistów, albo taniej siły roboczej, która załatwi najbardziej żmudne i monotonne zadania. Biorąc za przykład zarabianie rozdawaniem ulotek można bardzo szybko zorientować się, że niektóre zajęcia nie są zbyt rozwijające, a tym samym w nikłym stopniu przygotowują do wejścia na rynek pracy.
Kontrastując to choćby z pracą produkcyjną, która choć dość jednostajna wyrabia w nas zdolność optymalizacji czasu pracy, jak na dłoni widać, wartość poszczególnych "stanowisk". Jakie więc wyjście maja młodzi ludzie bez doświadczenia, ale z zapałem do pracy? Odpowiedź jest całkiem prosta - staż pracowniczy (płatny), który oprócz wartościowych doświadczeń pozwala się także przekonać o własnych preferencjach co do rodzaju obowiązków.
Czym jest staż?
Jeśli mielibyśmy stworzyć jak najbardziej precyzyjną definicję tego czym jest staż, to na pewno trzeba zaznaczyć, iż jest to forma zatrudnienia polegająca na powierzeniu najprostszych obowiązków, wdrożeniu w schemat działania zespołu i intensywnym szkoleniu (a przynajmniej tak być powinno). Zazwyczaj pod uwagę brane są tu nasze postępy i tempo w jakim się uczymy oraz stopień samodzielności. Oczywiście wszystko zależy od branży w jakiej zamierzamy spróbować swoich sił, ale w każdym wypadku dużą rolę odgrywa tez podejście samego pracodawcy. Prawa i obowiązki związane z odbywaniem stażu gwarantują nam uczciwe i poważne traktowanie, by w końcu móc otrzymać zadania, które są równie ambitne jak to co robią etatowi koledzy. By dobrze wypaść trzeba ponadto udowodnić, że posiada się umiejętności współpracy w zespole, zaradność, zdolność szybkiej nauki i efektywnego wykorzystania zdobytej wiedzy. Odpowiedzialność, zaangażowanie i ambitne podchodzenie do swoich obowiązków również jest mile widziane i może przyczynić się do otrzymania propozycji stałego zatrudnienia po ukończonym stażu.
Staż z perspektywy pracownika
Jako, że bardzo często na staże przyjmowani są kandydaci i kandydatki nieposiadający imponującego doświadczenia zawodowego, wiąże się to więc zarówno z profitami jak i wadami. Z jednej strony staż to doskonała szansa na zdobycie nowych umiejętności, z drugiej brak obycia i mała pewność siebie może skutkować tu wykorzystywaniem przez innych członków zespołu lub szefa. Rynek ten charakteryzuje się obecnie tym, że wielu kandydatów jest w stanie obniżyć swoje oczekiwania, byle tylko zasłużyć na obiecane profity. Oczywiście czasem nagroda jest jak najbardziej realna, chodzi tu jednak o fakt, że zbyt często jest to tylko kolorowy wabik, który unosi się na wodzie, gdyż jest pusty w środku. Niewątpliwą wadą stażu jest również wynagrodzenie. Z jednej strony brak doświadczenia nie może wiązać się z wyższą pensją, z drugiej pracodawcy sztucznie zaniżają ją, by zwiększyć zyski jak najniższym kosztem. Spotkanie na swojej drodze szefa, który dużo obiecuje, a potem stwierdza, że 6 miesięcy stażu nie jest wystarczające by ocenić nasze umiejętności i proponuje nam kolejne tyle za mało satysfakcjonującą stawkę, nie jest wcale takie rzadkie. Trzeba być twardym i powiedzieć, że uważa się inaczej. Jeśli pracodawcy zależy to na pewno nie da nam odejść tak łatwo, skoro już tyle zainwestował... w przeciwnym wypadku mamy chociaż mocny wpis w swoim CV.
Perspektywa pracodawcy - szczegóły oferowania stażu
Oferta stażu w żadnym wypadku nie jest dla pracodawcy opcją o charakterze charytatywnym. Decyzja o otworzeniu programu stażowego oparta jest w tym przypadku na twardych kalkulacjach zysków i strat, gdzie często przeważają te pierwsze. To co zazwyczaj przekonuje przedsiębiorców do tego kroku to:
- pomoc finansowa z Urzędu Pracy na stworzenie tego typu stanowisk (warunkiem jest tylko by kandydat był zarejestrowany),
- pokrycie kosztów szkolenia z dofinansowania państwowego,
- prosty sposób na uzyskanie przez firmę ambitnego kandydata, który może przyczynić się do rozwoju oferty firmy i jednocześnie jest dobra alternatywą czasową, dla zatrudnienia pełnoetatowego pracownika,
- zespół może skupić się na ważniejszych projektach, a prostsze zadania oddać pod opiekę stażyście,
- możliwość bardziej komfortowego poszukiwania odpowiedniego kandydata i mniejsza odpowiedzialność za błędy podczas rekrutacji.
Autor: www.zbudujbiznes.pl.
Komentarze