Jakie studia wybrać, na jakie warto iść, czyli czym kierować się podczas wyboru studiów?

Jakie studia wybraćJakie studia wybrać? Na jakie studia iść warto? Czym kierować się podczas wyboru przyszłych studiów? Powyższe pytania zadaje sobie wiele osób w czasie swej edukacji w szkole średniej, a nawet wcześniej kiedy wybierają profil klasy w liceum. Studia to niewątpliwie jeden z ważniejszych czynników, które zmieniają nasze przyszłe życie.

Mimo to wielu uczniów nawet w czasie wypełniania deklaracji maturalnych, nie ma jeszcze określonych celów i nie wie co będzie studiować. Jednak kierowanie się pewnymi czynnikami może ułatwić wybór pasującego i przyszłościowego kierunku.

W wyborze kierunku studiów należy wziąć pod uwagę zainteresowania

Nikt nie jest w stanie studiować przez pięć lat przedmiotu, który go kompletnie nie interesuje. Jeśli coś jest dla nas ciekawe to automatycznie uczymy się tego łatwiej i przyjemniej. Dodatkowo ucząc się będziemy jednocześnie rozwijać nasze własne zainteresowania i pasje, co bardzo pozytywnie wpłynie na ogólne samopoczucie, a dobre samopoczucie, to dobre efekty. Poza tym, jak wynika z badań przeprowadzonych przez UJ, zainteresowania to najważniejsze kryterium, którym przy wyborze przyszłych studiów kieruje się największa liczba ludzi.

Czy kierunek studiów jest przyszłościowy?

Warto też zwrócić uwagę na fakt, czy wybrane przez nas studia są przyszłościowym kierunkiem, czy też nie. Czy uda nam się po nich znaleźć pracę i czy będzie to praca dobrze płatna. Na obecnym rynku pracy poszukiwane są osoby głównie z kierunków nauk ścisłych, przede wszystkim informatyki. Do nieprzyszłościowych zaś zalicza się kierunki humanistyczne. Nie jest to jednak ścisła reguła, zwłaszcza jeśli przez 5 lat studiów będziemy pracować wystarczająco ciężko. Podobnie jeśli zamierzamy studiować języki obce musimy sprawdzić po jakich konkretnie językach jest praca w zawodzie. W dzisiejszym świecie na nikim nie robi szczególnego wrażenia znajomość angielskiego. Ową mowę, w stopniu lepszym lub gorszym znają niemal wszyscy. W chwili obecnej największe zapotrzebowanie jest na ludzi znających języki dalekowschodnie jak chiński czy japoński, bliskowschodnie jak arabski, czy też skandynawskie np. szwedzki czy norweski. Jeśli więc łatwo uczysz się nowych słów i masz duża samozaparcia warto wypróbować się chociażby na japonistyce.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę jak wysokie progi występują zwykle na danym kierunku i porównać je ze swoimi wynikami maturalnymi. Gdy wyniki są zdecydowanie niższe niż próg - nie ma sensu próbować i tracić niepotrzebnie pieniędzy. Dlatego też zawsze powinno się mieć plan B. Aplikuj więc na kilka kierunków na kilku uczelniach. Później wybierzesz po prostu ten uniwersytet i te studia, które bardziej Ci odpowiadają.

Wybór uczelni wyższej

Poza tym samo miejsce, w którym uczeń zamierza w przyszłości studiować, jest nie bez znaczenia. Studia na znanych i renomowanych uniwersytetach jak Uniwersytet Jagielloński, czy Uniwersytet Warszawski są znacznie bardziej prestiżowe, niż na mniej znanych uczelniach. Pracodawcy zawsze przychylniej patrzą na tych aplikantów, którzy swe kierunki studiów ukończyli na znanych placówkach, które oferują wysoki lub bardzo wysoki poziom kształcenia. Warto zatem wybrać nieco trudniejszą drogę, bo w przyszłości ewentualne profity mogą być znaczne.

Podsumowując uczniowie, którzy wybierają swoje przyszłe studia powinni kierować się kilkoma "drogowskazami". Te "drogowskazy" to przede wszystkim: zainteresowania, możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy po studiach, progi obowiązujące na danym kierunku studiów i wreszcie renoma uniwersytetu, który zamierzają wybrać jako placówkę swego przyszłego kształcenia.

Komentarze

Michał
Oczywiście studia muszą być powiązane z rynkiem, ale trzeba tez brać pod uwagę swoje predyspozycje. Szkoda tylko, że mało zdolnych osób przed wyborem kierunku nie poznaje dobrze uczelni - znajomy był świetnym matematykiem i informatykiem, a trafił na taką politechnikę, że na trzecim roku nie miał żadnego kontaktu z promotorem - nie zmarnował trzech lat studiów tylko dlatego, że skorzystał z dobrej fachowej konsultacji https://dyplomowani.pl/ Inaczej na nic by się zdały jego zdolności.
Hania
A dla mnie najważniejsze to studiować to co się lubi ;) Pozwala to się rozwijać no i otwiera drogę na pracę taką jaką się lubi. Ja studiuję pedagogikę na Kolegium Jagiellońskim - nie dość, że kierunek fajnie prowadzony, to jeszcze bez tego bym nie mogła pracować z dzieciakami - co właściwie chciałam robić od zawsze.
Piotrek98
Ja jestem za zrobieniem studiów inżynierskich. Później praca/ staż gwarantowana i nawet dalszy tok studiów można już na spokojnie zaocznie. Jestem z małego miasta i inżyniera zacząłem w Wyższej Szkole Bankowej (WSB) Bardzo fajna możliwość. Polecam - inżyniera :) !
Zosia
Rozpoczęłam studia na uniwersytecie, jednak szybko okazało się, że nie mogłam ich połączyć z pracą. Stąd moje przenosiny na uczelnię niepubliczną - SAN w Łodzi. Zdobyłam tam tytuł magistra, a dziś pracuję w jednym z łódzkich urzędów. Owszem na studia publiczne, część pracodawców patrzy przychylniej, jednak jak widać - można i bez tego mieć dobrą posadę. Polecam kierowanie się swoimi zainteresowania mi podczas wyboru specjalizacji!
dobrusia
Według mnie studia muszą chociaż trochę interesować, bo studiowanie przez kilka lat czegoś, czego się kompletnie nie czuje to raczej zły pomysł. Wybieranie przyszłościowyc h kierunków - tak, ale pod warunkiem, że są w kręgu zainteresowań. Dla mnie kierunkiem, który wydaje się ciekawy, a do tego przyszłościowy, jest dietetyka. Fajnie, że kolejne uczelnie otwierają dietetykę, tak jak WSZ w Gdańsku http://www.wsz.pl/oferta-ksztalcenia/studia-licencjackie/dietetyka/ Gdyby nie to, że już jestem po studiach, to pewnie bym się zdecydowała na to, zwłaszza, że trwa jeszcze rekrutacja na licencjat z dietetyki w wsz
pietnasta
Z językiem angielskim to najlepiej wyjechać. Ostatnio byłam na wakacjach przed studiami w Trójmieście i mnie dziwiło właśnie, że tam operują trzema językami, a jeżdżą z ludźmi po mieście. Musza im dobrze płacić. Ja jednocześnie na UAM będę robić angielski i w weekendy kosmetologię na WSZUiE. A potem? Potem zobaczymy. Może zostanę kosmetolożką w Anglii albo w Stanach :D
Aga
Fajne kierunki oferuje uczelnia American Business Academy.
Janusz
Wybieram się na angielski w Częstochowie, Akademia Polonijna, zobaczymy jak to będzie, bardziej robię to z myślą że gdzieś potem wyjadę.
michal
Powiedzmy sobie szczerze że nie każdy może być biznesmenem lub mistrzem w szachach, bo potrzebni są ludzie którzy pracują . 20 pań na kasach można zastąpić automatami i jednym ochroniarzem , to np lekarza nie bardzo. Kuzynka z Częstochowy skończyła pielęgniarstwo na Akademii Polonijnej i od razu wyjechała do Norwegii i zarabia więcej od 95% przeszklonego biurowca.
magmal
Też uważam, że uczelnie prywatne mogą być lepsze od publicznych ;)