Jak zostać nauczycielem?

Jak zostać nauczycielem?Aktualnie zawód nauczyciela nie cieszy się tak dużą popularnością jak jeszcze kilkanaście lat temu. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Jeżeli myślisz o tym, by w przyszłości uczyć, to sprawdź, jaka ścieżka edukacji cię czeka. Jak zostać nauczycielem i rozpocząć pracę w szkole?

Jak przyznają nauczyciele, ich praca nie jest wcale łatwa. Choć praca z dziećmi i młodzieżą może być fascynująca, to nauczanie i wychowywanie kolejnego pokolenia nie ogranicza się jedynie do godzin spędzanych w szkole. Większość nauczycieli materiały do lekcji przygotowuje w zaciszu własnego domu. Zapomnieć nie można o sprawdzaniu wypracowań czy sprawdzianów. Jeżeli dodać do tego konieczność ciągłego podnoszenia swoich umiejętności, to zawód ten powinny wykonywać jedynie osoby mające konkretne predyspozycje.

Konieczne jest ukończenie studiów wyższych

By zostać nauczycielem, niezbędne jest ukończenie studiów wyższych. Kierunek jest obojętnym, choć najlepiej, by przyszły pedagog wybrał taki, którym się interesuje. Wówczas nie będzie miał problemów z przekazaniem wiedzy swoim uczniom. Ci, którzy zamierzają uczyć w szkole, powinni pamiętać o wyborze jednego z przedmiotów wykładanych w szkole podstawowej, gimnazjum lub szkole średniej.

Osoby myślące o tym, by nauczać, poza koniecznością ukończenia studiów, muszą również zaliczyć kurs pedagogiczny. Taki ma ich przygotować do pracy z uczniami. W czasie odbywania kursu, przyszli nauczyciele poznają m.in. techniki przekazywania wiedzy. Szczególny nacisk kładzie się na sposób omawiania poszczególnych tematów - język, którego będzie używał pedagog, zawsze musi być dostosowany do wieku i umiejętności uczniów.

Jeżeli wybrany kierunek nie posiada specjalizacji nauczycielskiej, to zainteresowani wcale nie muszą rezygnować ze swoich marzeń. W takiej sytuacji wystarczy ukończyć studium pedagogiczne. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nie każdy się nadaje…

Praca nauczyciela może być kusząca z uwagi na stabilne zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że ten czynnik nie powinien mieć wpływu na podjętą decyzję. By pracować z dziećmi lub młodzieżą, niezbędne jest posiadanie konkretnych predyspozycji. Ważne, by nauczyciel był pracowity, potrafił poradzić sobie z poskromieniem wszystkich wychowanków.

Z punktu widzenia uczniów istotne jest również to, by nauczyciel potrafił zainteresować tematem i przekazać wiedzę w taki sposób, by była ona przystępna. To wielka sztuka, którą - jak możemy powiedzieć z własnego doświadczenia - opanowali tylko niektórzy nauczyciele.

Możliwości i zarobki

Nauczyciele, mimo systematycznego zmniejszania się  grupy uczniów, nie powinni narzekać na brak pracy. Dotyczy to zwłaszcza tych pedagogów, którzy wykładają języki obce. Oni, poza szkołami publicznymi, mogą znaleźć pracę również w szkołach prywatnych. W ostatnich latach na rynku pojawiło się mnóstwo prywatnych szkół językowych, które przygotowały szeroką ofertę z myślą zarówno o dzieciach, młodzieży, jak i dorosłych.

Poszukując zatrudnienia, nauczyciele mogą skorzystać m.in. z portali publikujących ogłoszenia o pracę. Na jakie zarobki mogą liczyć ci, którzy znajdą stałą posadę? W przypadku szkół publicznych, nauczyciel nie ma możliwości negocjowania stawki - zarabia tyle, ile przewidują to przepisy. Osoby, które zdecydują się na prywatne szkoły, mogą negocjować wysokość swoich zarobków. Warto też pamiętać, że nauczyciele maja możliwość dorobienia do pensji - korepetycje wśród uczniów wszystkich szkół cieszą się ogromną popularnością.

Źródło: www.aplikuj.pl.

Komentarze

Dżanet
"Nie każdy się nadaje"... zgadzam się. Zgadzam się również z komentarzem, że wszystko zalezy od osoby studiującej. Moja znajoma studuje pedagogikę online na tej samej uczelni co Magdalena i osobiście uważam, że to własnie nauczyciele otwarci na nowoczesność, są przyszłością tego zawodu.
Magdalena
Do tej pracy trzeba mieś tonę cierpliwości i serce, zawsze chciałam zostać nauczycielem i teraz poszerzam swoje horyzonty :) zaczęłam od podyplomówki na wskz z nauczania fizyki i w planach mam kolejne bo warto mieć wiele możliwości. A co do studiów to mogę polecić, bo są online, materiały są bardzo dobrze przygotowane, ciekawe wykłady które oglądasz kiedy masz czas :)
Belferka37
Jestem nauczycielem od ponad 5 lat i uwielbiam swój zawód. Może zarobki nie są oszałamiające, ale satysfakcja i poczucie że robię coś istotnego bardzo duże ! Ukończyłam 2 kierunki studiów podyplomowych w WSKZ żeby móc nauczać dodatkowych przedmiotów. Osobiście polecam ten zawód :)
ŁukaXXCVB
Zarobki - dość marne - chyba że dojdziesz do dyplomowanego - ale ta droga - obserwując poczynania nowego Min. edukacji może się znacznie wydłużyć. Wakacje - niedługo ich nie będzie - już chcą wprowadzić dyżury w wakacje a docelowo zapewne zabrać.
Presja ze strony uczniów i rodziców - ciągle rośnie. Brakuje wychowania w domach i szacunku do nauczyciela. Przykre.
Asia
To, czy jest to dobry zawód, czy zły zależy od osoby i jej podejścia do pracy, do ludzi ogólnie... Może fundusze faktycznie nie są najwyższe, ale takiej satysfakcji, jak podczas działania z uczniami, w żadnej innej pracy nie miałam.
Wakacje trochę rekompensują ogrom pracy - dla tych, którzy są fascynatami w czasie roku szkolnego nie ma czasu na wypoczynek 150% normy :D

Zapraszam do grupy na FB "Nauczyciele z zamiłowania"!
Studentka
Właśnie teraz najbardziej szukają nauczycieli. Skończyłam studia licencjackie na filologii hiszpańskiej i kontynuuję na magisterskich. Nauczyciele i wykładowcy w sierpniu, przed rozpoczęciem roku szkolnego, pytali czy ktoś by nie chciał pójść do pracy w szkole podstawowej. Pytali studentów dopiero z licencjatem! Co jest bardzo smutne, ponieważ widać do czego zmierza nasz system edukacji, z powodu braku chętnych do nauczania. Bardzo dużo ludzi idzie na filologię angielską i przez to jest multum filologów, a z drugiej strony w wielu szkołach brakuje nauczycieli angielskiego bo coraz mniej ludzi chce uczyć, głównie ze względu na niskie zarobki i to jak społeczeństwo traktuje nauczycieli. Gdy już będę miała po magistrze zrobiona specjalizację nauczycielską, bardzo chciałabym uczyć, uczę w szkole językowej różne grupy wiekowe i czuję się w tym jak ryba w wodzie, jestem osobą młodą ale mam już pewne spojrzenie na to jak uczyć by nauczyć. Pozdrawiam wszystkich obecnych i przyszłych nauczycieli i życzę aby w końcu zarówno ci bardziej niegrzeczni uczniowie oraz ci mniej myślący rodzice szanowali naszą pracę i trud włożony w nauczanie oraz aby rząd nas w końcu docenił a nie spychał na boczny tor.
Zofia
Teraz raczej nie opłaca się chcieć zostać nauczycielem, jest niż demograficzny i raczej zwalniają ze szkół niż przyjmują. Zarobki też marne, choć długie wakacje, ferie, przerwy świąteczne to duży plus tego zawodu.