Aktualnie zawód nauczyciela nie cieszy się tak dużą popularnością jak jeszcze kilkanaście lat temu. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Jeżeli myślisz o tym, by w przyszłości uczyć, to sprawdź, jaka ścieżka edukacji cię czeka. Jak zostać nauczycielem i rozpocząć pracę w szkole?
Jak przyznają nauczyciele, ich praca nie jest wcale łatwa. Choć praca z dziećmi i młodzieżą może być fascynująca, to nauczanie i wychowywanie kolejnego pokolenia nie ogranicza się jedynie do godzin spędzanych w szkole. Większość nauczycieli materiały do lekcji przygotowuje w zaciszu własnego domu. Zapomnieć nie można o sprawdzaniu wypracowań czy sprawdzianów. Jeżeli dodać do tego konieczność ciągłego podnoszenia swoich umiejętności, to zawód ten powinny wykonywać jedynie osoby mające konkretne predyspozycje.
Konieczne jest ukończenie studiów wyższych
By zostać nauczycielem, niezbędne jest ukończenie studiów wyższych. Kierunek jest obojętnym, choć najlepiej, by przyszły pedagog wybrał taki, którym się interesuje. Wówczas nie będzie miał problemów z przekazaniem wiedzy swoim uczniom. Ci, którzy zamierzają uczyć w szkole, powinni pamiętać o wyborze jednego z przedmiotów wykładanych w szkole podstawowej, gimnazjum lub szkole średniej.
Osoby myślące o tym, by nauczać, poza koniecznością ukończenia studiów, muszą również zaliczyć kurs pedagogiczny. Taki ma ich przygotować do pracy z uczniami. W czasie odbywania kursu, przyszli nauczyciele poznają m.in. techniki przekazywania wiedzy. Szczególny nacisk kładzie się na sposób omawiania poszczególnych tematów - język, którego będzie używał pedagog, zawsze musi być dostosowany do wieku i umiejętności uczniów.
Jeżeli wybrany kierunek nie posiada specjalizacji nauczycielskiej, to zainteresowani wcale nie muszą rezygnować ze swoich marzeń. W takiej sytuacji wystarczy ukończyć studium pedagogiczne. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Nie każdy się nadaje…
Praca nauczyciela może być kusząca z uwagi na stabilne zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że ten czynnik nie powinien mieć wpływu na podjętą decyzję. By pracować z dziećmi lub młodzieżą, niezbędne jest posiadanie konkretnych predyspozycji. Ważne, by nauczyciel był pracowity, potrafił poradzić sobie z poskromieniem wszystkich wychowanków.
Z punktu widzenia uczniów istotne jest również to, by nauczyciel potrafił zainteresować tematem i przekazać wiedzę w taki sposób, by była ona przystępna. To wielka sztuka, którą - jak możemy powiedzieć z własnego doświadczenia - opanowali tylko niektórzy nauczyciele.
Możliwości i zarobki
Nauczyciele, mimo systematycznego zmniejszania się grupy uczniów, nie powinni narzekać na brak pracy. Dotyczy to zwłaszcza tych pedagogów, którzy wykładają języki obce. Oni, poza szkołami publicznymi, mogą znaleźć pracę również w szkołach prywatnych. W ostatnich latach na rynku pojawiło się mnóstwo prywatnych szkół językowych, które przygotowały szeroką ofertę z myślą zarówno o dzieciach, młodzieży, jak i dorosłych.
Poszukując zatrudnienia, nauczyciele mogą skorzystać m.in. z portali publikujących ogłoszenia o pracę. Na jakie zarobki mogą liczyć ci, którzy znajdą stałą posadę? W przypadku szkół publicznych, nauczyciel nie ma możliwości negocjowania stawki - zarabia tyle, ile przewidują to przepisy. Osoby, które zdecydują się na prywatne szkoły, mogą negocjować wysokość swoich zarobków. Warto też pamiętać, że nauczyciele maja możliwość dorobienia do pensji - korepetycje wśród uczniów wszystkich szkół cieszą się ogromną popularnością.
Źródło: www.aplikuj.pl.
Komentarze
Presja ze strony uczniów i rodziców - ciągle rośnie. Brakuje wychowania w domach i szacunku do nauczyciela. Przykre.
Wakacje trochę rekompensują ogrom pracy - dla tych, którzy są fascynatami w czasie roku szkolnego nie ma czasu na wypoczynek 150% normy :D
Zapraszam do grupy na FB "Nauczyciele z zamiłowania"!