Jak wyrobić w sobie nawyk oszczędzania?

Nawyk oszczędzaniaOszczędzanie jest ważną umiejętnością. Do tego z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Nie każdy jednak ma naturalną zdolność do rozważnego planowania wydatków i odkładania nadwyżek finansowych. Na szczęście taki nawyk można w sobie wyrobić. Wymaga to odrobiny determinacji i cierpliwości, ale na pewno jest to możliwe. Od czego zacząć naukę oszczędzania?

Oszczędzanie - dlaczego jest tak ważne?

Z regularnie przeprowadzanych badań wynika, że bardzo duża grupa Polaków nie ma żadnych oszczędności. Co więcej, nie zawsze wynika to z ich trudnej sytuacji materialnej, która uniemożliwia odkładanie nadwyżek finansowych. Bardzo często takie osoby po prostu nie czują potrzeby oszczędzania. Czy takie podejście jest słuszne? Nie do końca. Wystarczy nagły większy wydatek, by stabilność domowego budżetu została zachwiana. Konieczność wygospodarowania dodatkowej kwoty może pojawić się praktycznie w każdej chwili. Choroba wymagająca kosztownego leczenia, poważna awaria samochodu, zalanie/pożar mieszkania (jeśli nie wykupiło się ubezpieczenia, pieniądze trzeba wydać z własnej kieszeni) – takie sytuacje wbrew pozorom nie należą do rzadkości. Jeśli się przytrafią, nawet całkiem dobra pensja nie wystarczy na poniesienie koniecznych kosztów.

Oszczędzanie - nie tylko na "czarną godzinę"

Oszczędzanie to jednak nie tylko gromadzenie pieniędzy „na czarną godzinę”. Poduszka finansowa stworzona na wypadek trudnych sytuacji jest bardzo przydatna, jednak nadwyżki można wykorzystać również na inne sposoby.

Oszczędności pozwolą na opłacenie wymarzonego urlopu, wymianę samochodu na nowszy model czy zgromadzenie wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Dzięki nim można także poprawić komfort życia dzięki remontowi mieszkania czy zainwestować w przyszłość dziecka, płacąc za jego zajęcia dodatkowe, wyjazdy czy kursy.

Oszczędzać zdecydowanie warto. Trzeba jednak wiedzieć, jak to robić.

Umiejętne oszczędzanie - jak wyrobić sobie ten nawyk?

Wyrobienie nawyku oszczędzania wymaga czasu, determinacji i podjęcia kilku praktycznych kroków. Zwykle najtrudniej jest zacząć, szczególnie jeśli gromadzenie pieniędzy nigdy nie było twoją mocną stroną. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą c rozsądniej podchodzić do swojego domowego budżetu.

Jeśli już wdrożysz je w życie, pamiętaj o systematyczności. Nawyki buduje się przez dłuższy czas. Nie wystarczy jednorazowo podliczyć miesięczne wydatki, czy zrezygnować z niepotrzebnego zakupu. Takie działania trzeba przeprowadzać regularnie, aby przyniosły efekt.

  • Ustalaj cele: określ, na co konkretnie chcesz zaoszczędzić. To być mogą krótkoterminowe cele, takie jak zakup nowego sprzętu AGD czy wyjazd na urlop, lub długoterminowe - emerytura, czy zakup mieszkania.
  • Stwórz i kontroluj budżet domowy: określ, ile pieniędzy masz do dyspozycji, aby lepiej poznać swoje przychody i wydatki. Śledź, na co wydajesz pieniądze i zidentyfikuj obszary, w których możesz zaoszczędzić.
  • Automatyzuj oszczędzanie: korzystaj z automatycznych przelewów na konto oszczędnościowe, aby regularnie odkładać ustaloną kwotę. Taka automatyzacja ułatwia utrzymanie dyscypliny w oszczędzaniu.
  • Stwórz plan spłaty długów i się go trzymaj: zredukuj swoje długi, aby zwolnić dodatkowe środki na oszczędzanie i uniknąć płacenia odsetek od kredytów i pożyczek.
  • Unikaj impulsywnych zakupów: zanim coś kupisz, zastanów się, czy jest to rzeczywiście niezbędne. Unikaj impulsywnych zakupów, które mogą naruszyć twoje oszczędności.
  • Edukuj finansowo – siebie i innych: zdobywaj wiedzę na temat finansów. Im lepiej zrozumiesz zasady rządzące ekonomią, tym bardziej będziesz skłonny do podejmowania świadomych decyzji dotyczących oszczędzania. Przekazuj taką wiedzę również członkom rodziny, głównie najmłodszym.
  • Bądź konsekwentny: nawyk oszczędzania rozwija się poprzez regularne i konsekwentne działania. Trzymaj się swojego planu, nawet jeśli odłożone kwoty początkowo są niewielkie.
  • Motywuj się: stawiaj sobie krótkoterminowe cele oszczędnościowe i nagradzaj się, gdy je osiągniesz. To dodatkowo zmotywuje Cię do kontynuacji wysiłków.

Pamiętaj, że budowanie nawyku oszczędzania to proces, który wymaga czasu. Bądź cierpliwy i trzymaj się swoich celów finansowych.

Gdzie gromadzić oszczędności?

Miejsce gromadzenia nadwyżek finansowych również jest niezwykle ważne. Nawet jeśli wdrożysz opisane wyżej strategie, nieodpowiednia metoda lokowania środków może zniweczyć twoje wysiłki. Gdzie zatem najlepiej trzymać oszczędności?

Jednym z polecanych rozwiązań jest Konto Oszczędnościowe dostępne w Toyota Banku*. Jest to rachunek, który, zgodnie z nazwą, służy właśnie do oszczędzania. Zwykle zakłada się go jako dodatkowy produkt do konta osobistego.

Z konta oszczędnościowego można zwykle korzystać w elastyczny sposób. W każdej chwili przelejesz na nie nadwyżki finansowe, a następnie je wypłacać, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zgromadzone pieniądze są jednak oddzielone od tych trzymanych na koncie osobistym, dlatego nie ma ryzyka, że wyda się je „niechcący”. Aby z nich skorzystać, najpierw trzeba je przelać na podstawowy rachunek, a dopiero potem można nimi płacić za zakupy, czy pobrać z bankomatu.

Dodatkowo konto oszczędnościowe jest oprocentowane. To oznacza, że zgromadzone na nim środki pracują na odsetki. W ten sposób są chronione przed inflacją i zapewniają dodatkowy zysk.

*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.