Jak wyglądają studia kosmetyczne i gdzie najlepiej studiować

Studia kosmetyczneCoraz więcej osób korzysta z usług kosmetycznych. Nie ma chyba kobiety, która choć raz w życiu nie odwiedziłaby salonu kosmetycznego czy nie skorzystała z masażu w SPA. Rynek oferuje wiele miejsc pracy, ale trzeba być konkurencyjnym.

Studia kosmetyczne - jak wyglądają

Na studiach kosmetycznych zdobędziesz wiedzę z wielu dziedzin. Kosmetologia to połączenie nauk ścisłych z naukami humanistycznymi. Najwięcej przedmiotów należy jednak do dziedziny przedmiotów medycznych i przyrodniczych. Jeśli nie lubisz chemii czy biologii, trudno będzie Ci przejść przez studia. Na studiach kosmetycznych oprócz zajęć teoretycznych, będziesz brała też udział w zajęciach praktycznych.

Zajęcia teoretyczne

Przedmioty, które m.in. będziesz studiować to:

 • Biologia z genetyką;
 • Anatomia;
 • Higiena;
 • Dietetyka;
 • Fizjoterapia;
 • Mikrobiologia;
 • Dermatologia;
 • Biofizyka;
 • Biochemia;
 • Farmakologia;
 • Psychologia;
 • Podstawy marketingu;
 • Komunikacja społeczna.

Zajęcia praktyczne

W trakcie studiów kosmetycznych odbędziesz też wiele zajęć praktycznych. Będą to:

 • Warsztaty w pracowniach kosmetycznych - nauczysz się wykonywać większość zabiegów;

 • Zajęcia w laboratoriach - nauczysz się przygotowywać podstawowe substancje kosmetyczne, poznasz skład kosmetyków i dowiesz się, jak działają;

 • Wizyty w szpitalach - poznasz środowisko pracy w szpitalu; w praktyce wykorzystasz swoją wiedzę, udzielając pacjentom porad na temat pielęgnacji ciała i zapobieganiu chorobom skóry.

Praktyki

Oprócz zajęć praktycznych przewidzianych w planie studiów, będziesz musiała zaliczyć praktyki. Uczelnie współpracują z gabinetami kosmetycznymi, firmami produkującymi surowce oraz produkty kosmetyczne, a także z laboratoriami. W trakcie praktyk pod nadzorem doświadczonych instruktorek nauczysz się wykonywania zabiegów. Będziesz kompleksowo wykonywała nawet specjalistyczne zabiegi - zaplanujesz zabieg, przeprowadzisz wywiad z pacjentem, założysz kartę i przeprowadzisz zabieg, a także udzielisz porad dotyczących dbania o urodę i zdrowie. Dzięki praktykom poznasz specyfikę pracy w salonie kosmetycznym czy laboratorium produkującym kosmetyki. Po odbyciu praktyk, łatwiej podejmiesz decyzję o swojej przyszłości w branży kosmetycznej.

Uczelnia publiczna a uczelnia prywatna

Uczelnie publiczne oferują kandydatom bardzo ograniczoną liczbę miejsc na studiach stacjonarnych, czyli tych bezpłatnych. Oferta szkół prywatnych oraz publicznych niestacjonarnych (płatnych) jest bardzo duża. Możesz wybierać pomiędzy studiami na większych uczelniach lub w mniejszych szkołach wyższych. Uczelnie, które pobierają niższe opłaty, mają (ale nie zawsze) słabiej wyposażone laboratoria i dają studentom mniejsze możliwości rozwoju. Jeśli myślisz o karierze naukowej w branży kosmetycznej, wybierz raczej uczelnię publiczną. Na uczelniach prywatnych kładzie się większy nacisk na zdobywanie praktyki. Jeśli chcesz wybrać uczelnię najlepszą dla siebie, popytaj absolwentów, którzy na niej studiowali, dowiedz się, jak wyposażona jest szkoła i jaka kadra pedagogiczna naucza przedmiotów.

Studia na kierunku kosmetologii - dobry start w przyszłość

Jeśli wybierzesz studia na kierunku kosmetologii, licz się z dużą ilością materiału, którego się na nich nauczysz. Część wiedzy może wydać Ci się zupełnie nieprzydatna, szczególnie na pierwszym roku studiów. Niestety, podobnie jak i na innych kierunkach, pierwszy rok jest najtrudniejszy. Wykładowcy chcą wyłonić tylko najlepszych i najwytrwalszych studentów. Zapoznaj się z programem studiów, a nie będziesz rozczarowana, że Twoje oczekiwania się nie spełniły.

Studia na kierunku kosmetologii wyposażą Cię w wiedzę, której nie obejmuje żaden kurs kosmetyczny. Dlatego, jeśli jeszcze nie jesteś pewna, czym konkretnie chcesz się zajmować w branży kosmetycznej, zdecyduj się na 3- lub 5-letnią edukację na uczelni wyższej.

Autor: www.wyzszaszkolakosmetyki.pl.

Komentarze

XS
Bardzo polecam studiowanie kosmetologii w Niepublicznej Wyższej Szkole Medycznej we Wrocławiu. Pamiętajcie kochane, żeby koniecznie wybierać kosmetologię na uczelniach medycznych, nie innych, bo inaczej zawód ten zamiast zbliżać się do zawodów medycznych, będzie się od nich oddalał.
http://www.nwsm.pl
Michalina32
Podpisuję się pod łódzkim Medykiem. Świetna szkoła. Bardzo wiele się nauczyłam, a teraz pracuję w zawodzie co jest chyba najlepszą wizytówka dla tej uczelni ;)
Marzena26
Super ofertę ma Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Moim zdaniem kierunek kosmetologia prowadzony jest bardzo profesjonalnie.
Olka
Ja z całego serca polecam kosmetologię na WSEIT w Poznaniu. Indywidualnie dobranie toku kształcenia dla techników usług kosmetycznych + bardzo dużo godzin zajęć praktycznych.
AngelikaGro
Ja realizuje naukę w Cosinus na kierunku technik usług kosmetycznych tak zaczynam mój początek z kosmetyką. Z wyboru szkoły jestem zadowolona. Na zajęciach dużo praktyki i poziom nauczania również jest bardzo zadowalający, a szkoła uczy za darmo. Nasi nauczyciele widać, że chcą nam przekazać wiedzę. Szkoła ta wychodzi z pomocą do Słuchaczu i kładą nacisk na nasz rozwój. Podoba mi się to, że po zdanych egzaminach mam możliwość pracy w tym zawodzie, ponieważ otrzymuje kwalifikacje. To dopiero początek mojej nauki.

Angelika słuchacz Cosinus
Inga
Byłam na takich studiach, ale teraz poszłam na Kolegium Jagiellońskie na podyplomowe z Socjoterapii i są dużo lepsze :D
Ola76
Ja studiowałam na WSKINOZ w Łodzi i bardzo, bardzo sobie chwalę! Miałyśmy zajęcia z laseroterapii a to raczej rzadkość na innych uczelniach z tego co wiem.
Polecam www.wskinfo.pl
Agata24
Też studiowałam kosmetologię na Medyku w Łodzi. Jestem bardzo zadowolona z tych studiów. Po nich szybko udało mi się znaleźć pracę, a to chyba najlepsza rekomendacja ;)
http://www.medyk.edu.pl/
Lidka
Jeśli chodzi o szkołe w Warszawie prowadzącą Kosmetologię to polecam Wyższą Szkołę Przedsiębiorczo ści. Mają fajne pracownie, uczelnia kameralna, dobra kadra i niskie czesne. No i w dobrym punkcie komunikacyjnym.
Szczerze polecam
Ewa
Jak szkoła kosmetyczna to tylko Medicus w Poznaniu i Bydgoszczy ;) Świetna szkoła - nowa, idealnie przystosowana, nowe sprzęty, dobra kadra, miłe panie w sekretariacie ;) Najważniejsze jest to, że szkoła jest darmowa, bez żadnych ukrytych kosztów. A dla zapisanych słuchaczy są nawet darmowe kursy językowe.
Naprawdę świetne przygotowanie do zawodu.