Coraz więcej osób korzysta z usług kosmetycznych. Nie ma chyba kobiety, która choć raz w życiu nie odwiedziłaby salonu kosmetycznego czy nie skorzystała z masażu w SPA. Rynek oferuje wiele miejsc pracy, ale trzeba być konkurencyjnym.
Studia kosmetyczne - jak wyglądają
Na studiach kosmetycznych zdobędziesz wiedzę z wielu dziedzin. Kosmetologia to połączenie nauk ścisłych z naukami humanistycznymi. Najwięcej przedmiotów należy jednak do dziedziny przedmiotów medycznych i przyrodniczych. Jeśli nie lubisz chemii czy biologii, trudno będzie Ci przejść przez studia. Na studiach kosmetycznych oprócz zajęć teoretycznych, będziesz brała też udział w zajęciach praktycznych.
Zajęcia teoretyczne
Przedmioty, które m.in. będziesz studiować to:
- Biologia z genetyką;
- Anatomia;
- Higiena;
- Dietetyka;
- Fizjoterapia;
- Mikrobiologia;
- Dermatologia;
- Biofizyka;
- Biochemia;
- Farmakologia;
- Psychologia;
- Podstawy marketingu;
- Komunikacja społeczna.
Zajęcia praktyczne
W trakcie studiów kosmetycznych odbędziesz też wiele zajęć praktycznych. Będą to:
Warsztaty w pracowniach kosmetycznych - nauczysz się wykonywać większość zabiegów;
Zajęcia w laboratoriach - nauczysz się przygotowywać podstawowe substancje kosmetyczne, poznasz skład kosmetyków i dowiesz się, jak działają;
Wizyty w szpitalach - poznasz środowisko pracy w szpitalu; w praktyce wykorzystasz swoją wiedzę, udzielając pacjentom porad na temat pielęgnacji ciała i zapobieganiu chorobom skóry.
Praktyki
Oprócz zajęć praktycznych przewidzianych w planie studiów, będziesz musiała zaliczyć praktyki. Uczelnie współpracują z gabinetami kosmetycznymi, firmami produkującymi surowce oraz produkty kosmetyczne, a także z laboratoriami. W trakcie praktyk pod nadzorem doświadczonych instruktorek nauczysz się wykonywania zabiegów. Będziesz kompleksowo wykonywała nawet specjalistyczne zabiegi - zaplanujesz zabieg, przeprowadzisz wywiad z pacjentem, założysz kartę i przeprowadzisz zabieg, a także udzielisz porad dotyczących dbania o urodę i zdrowie. Dzięki praktykom poznasz specyfikę pracy w salonie kosmetycznym czy laboratorium produkującym kosmetyki. Po odbyciu praktyk, łatwiej podejmiesz decyzję o swojej przyszłości w branży kosmetycznej.
Uczelnia publiczna a uczelnia prywatna
Uczelnie publiczne oferują kandydatom bardzo ograniczoną liczbę miejsc na studiach stacjonarnych, czyli tych bezpłatnych. Oferta szkół prywatnych oraz publicznych niestacjonarnych (płatnych) jest bardzo duża. Możesz wybierać pomiędzy studiami na większych uczelniach lub w mniejszych szkołach wyższych. Uczelnie, które pobierają niższe opłaty, mają (ale nie zawsze) słabiej wyposażone laboratoria i dają studentom mniejsze możliwości rozwoju. Jeśli myślisz o karierze naukowej w branży kosmetycznej, wybierz raczej uczelnię publiczną. Na uczelniach prywatnych kładzie się większy nacisk na zdobywanie praktyki. Jeśli chcesz wybrać uczelnię najlepszą dla siebie, popytaj absolwentów, którzy na niej studiowali, dowiedz się, jak wyposażona jest szkoła i jaka kadra pedagogiczna naucza przedmiotów.
Studia na kierunku kosmetologii - dobry start w przyszłość
Jeśli wybierzesz studia na kierunku kosmetologii, licz się z dużą ilością materiału, którego się na nich nauczysz. Część wiedzy może wydać Ci się zupełnie nieprzydatna, szczególnie na pierwszym roku studiów. Niestety, podobnie jak i na innych kierunkach, pierwszy rok jest najtrudniejszy. Wykładowcy chcą wyłonić tylko najlepszych i najwytrwalszych studentów. Zapoznaj się z programem studiów, a nie będziesz rozczarowana, że Twoje oczekiwania się nie spełniły.
Studia na kierunku kosmetologii wyposażą Cię w wiedzę, której nie obejmuje żaden kurs kosmetyczny. Dlatego, jeśli jeszcze nie jesteś pewna, czym konkretnie chcesz się zajmować w branży kosmetycznej, zdecyduj się na 3- lub 5-letnią edukację na uczelni wyższej.
Autor: www.wyzszaszkolakosmetyki.pl.
Komentarze
http://www.nwsm.pl
Angelika słuchacz Cosinus
Polecam www.wskinfo.pl
http://www.medyk.edu.pl/
Szczerze polecam
Naprawdę świetne przygotowanie do zawodu.