Jak pomóc dziecku, które ma trudności z nauką?

KorepetycjeProblemy z nauką u dziecka mogą mieć różne przyczyny, a rodzic lub opiekun powinien zawsze reagować, zanim kłopoty nawarstwią się, ponieważ trudności w nauce mogą mieć poważne konsekwencje i odbijają się na pewności siebie oraz poczuciu własnej wartości u dziecka.

Obecna sytuacja - pandemia i związane z nią nauczanie zdalne - niestety nie sprzyjają uczniom i nauczycielom. Te trudności mogą znajdować odzwierciedlenie w słabszych wynikach w nauce u dzieci, a także w ich samopoczuciu, komforcie i poczuciu bezpieczeństwa, które przecież są tak ważne do efektywnego przyswajania wiedzy. Rodzice i opiekunowie powinni wykazać się zrozumieniem i pamiętać, że zawsze należy poświęcać czas i uwagę nauce malucha, a jeśli pojawiają się problemy - jak najszybciej poszukiwać rozwiązań, okazywać wsparcie i służyć pomocą.

Problemy w nauce: szukamy przyczyny

Podłoże problemów z nauką może być różne - choroba i wywołana nią nieobecność w szkole (oraz zaległości w omawianym materiale), trudności z koncentracją, zła dieta, trudna sytuacja w domu, a nawet problemy ze snem lub konflikty z dziećmi z klasy. To wszystko ma wpływ na dziecko i w efekcie odbija się na jego nauce. Kiedy dostrzeżemy kłopoty z nauką, powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad przyczyną i usunąć ją lub złagodzić jej wpływ na małego ucznia. Może to być wsparcie psychologa, korepetycje dla dzieci z podstawówki, które pomogą nadrobić niezrozumiały materiał, zmiana diety i zwiększenie ilości ruchu. Bardzo wartościowa może być także rozmowa z dzieckiem, jednak unikajmy moralizowania i pouczeń. Zamiast tego pokażmy, że dziecko może liczyć na nas w każdej sytuacji, zapytajmy, jak możemy mu pomóc, czy chce uczyć się w naszym towarzystwie lub np. uczęszczać na korepetycje z matematyki czy innego przedmiotu.

Warto też zachowywać kontakt z wychowawcą i reagować na jego uwagi oraz spostrzeżenia - nauczyciel najlepiej widzi proces nauki naszego dziecka i najczęściej to właśnie on w pierwszej kolejności dostrzega pojawiające się problemy. Nie bagatelizujmy tego i korzystajmy z jego wsparcia oraz doświadczenia.

Pomagamy dziecku przezwyciężyć problemy z nauką

Przede wszystkim pamiętajmy, że trudności z nauką nie są powodem do wstydu! To zupełnie naturalne. Warto szukać pomocy wśród specjalistów - nauczycieli, pedagogów, terapeutów - którzy będą służyć radą i wesprą nas w tym okresie, aby pozbyć się problemów jak najszybciej. Dobrym pomysłem jest także "wsparcie" z zewnątrz - szkoła korepetycji może być dużą pomocą. Regularne korepetycje z matematyki lub innego przedmiotu potrafią dać szybkie efekty!

Kiedy zadbamy o odpowiednią pomoc, możemy działać także w domowym zaciszu. Powinniśmy pokazać dziecku, jak się uczyć. Zadbajmy, by miało własny kącik do nauki i pilnujmy, by panował w nim porządek, który sprzyja koncentracji. Należy pilnować, by dziecko siadało do lekcji po południu lub rano (jeśli to możliwe), a nie wieczorem i tuż przed snem. Pamiętajmy także, by motywować dziecko do nauki i pokazywać, że to czynność, która rozwija i może sprawiać przyjemność! Warto nauczyć dziecko mnemotechnik, czyli metod ułatwiających zapamiętywanie - np. budowania skojarzeń lub całych zdań, które ułatwią przypomnienie sobie pierwszych liter ważnych słów (np. zdanie: Moja Wiecznie Zapracowana Mama Jutro Sama Upiecze Nam Placek zawiera pierwsze litery nazw planet - we właściwej kolejności). Warto również zauważać i nagradzać sukcesy, a także skupiać się na mocnych stronach dziecka. Uczeń nie musi mieć szóstek ze wszystkich przedmiotów!

Szkoła korepetycji w Warszawie dla dzieci ze szkoły podstawowej

Najpopularniejszą i najbardziej efektywną metodą wciąż pozostają korepetycje. Warto znaleźć odpowiedniego nauczyciela, który pomoże w pokonaniu trudności. Moose to centrum korepetycji w Warszawie - z oddziałami w wielu miastach w całej Polsce. Specjaliści prowadzą korepetycje dla dzieci z podstawówki i starszych uczniów, pomagając zrozumieć trudne tematy, przygotować się do sprawdzianów i egzaminów. Być może centrum korepetycji okaże się dobrym wsparciem dla Twojego dziecka? Warto sprawdzić!

Komentarze

Weronika
Polecam wspólprace z psychologiem Panią Sabiną z poradni MindConcept, moja córka uwielbia współpracę z nią, a ja widzę postępy w terapii :) https://www.mindconcept.pl/umow-sie/