Edukacja, szkolnictwo, szkoła w Japonii

Edukacja w JaponiiJaponia jest krajem nowoczesnym, protoplastą nowych technologii. Jej szybki rozwój jest skutkiem ciągłej mobilizacji narodu oraz przestrzegania tradycyjnych wartości. W kraju wschodzącego słońca największe znaczenie ma ciężka praca, umiłowanie do samokształcenia oraz szacunek do współobywateli.

Młodzi ludzie od najmłodszych lat są obarczani dużymi oczekiwaniami, dlatego też Japonia posiada jeden z najbardziej restrykcyjnych systemów edukacyjnych istniejących na świecie.

Swoją przygodę z edukacją japońskie dzieci rozpoczynają w przedszkolu. Co prawda, nie jest ono obowiązkowe, lecz wybranie prestiżowej placówki otwiera lepsze możliwości na dalsze kształcenie. Rodzice już po narodzeniu dziecka planują, do którego przedszkola je posłać. By zostało przyjęte musi zdać pierwszy w życiu egzamin, bowiem placówki wybierają tylko najzdolniejszych i najlepiej wróżących. Wybór przedszkola jest ważny z tego względu, że do szkoły podstawowej przyjmowane są w pierwszej kolejności dzieci z renomowanych przedszkoli, zaś do szkoły średniej z renomowanych podstawówek itd. W chwili, gdy rodzice zaniedbają ten ważny aspekt edukacji, tak naprawdę zamykają drogę do kariery jego dziecka.

Po pozytywnym zdaniu egzaminów do szkoły podstawowej uczniowie pod okiem wychowawcy rozpoczynają naukę języka japońskiego, kaligrafii, wychowania fizycznego, prowadzenia domu, muzyki, plastyki, nauk społecznych oraz przyrodniczych. Otrzymują też pierwszy w życiu mundurek, w którym muszą uczestniczyć w zajęciach. Rok szkolny trwa od 1 kwietnia aż do marca, gdzie pierwszy semestr kończy się w lipcu, natomiast drugi trwa od września do grudnia, natomiast trzeci od stycznia do marca. Zajęcia zaczynają się o godzinie 8. 30 porannym apelem i trwają do 15. 30. Jednakże nie jest to dla młodych Japończyków koniec dnia szkolnego. Po obowiązkowych zajęciach uczestniczą w różnego rodzaju aktywnościach, które mają za zadanie rozwijać ich umiejętności, zainteresowania oraz lepiej przygotować do przyszłych egzaminów. Efektem tego jest to, że dzieci często kończą zajęcia w późnych godzinach wieczornych. Widok uczniów wracających po zmierzchu do domów jest na porządku dziennym i nikogo nie dziwi. Istotne jest to, że w Japońskim systemie edukacyjnym szkoła jest traktowana, jako kurs przygotowujący do egzaminów, w związku z tym promocje do następnej klasy są automatyczne.

Następnym szczeblem w edukacji jest szkoła średnia niższego stopnia a następnie wyższego stopnia. To w niej młodzi Japończycy rozpoczynają naukę języka angielskiego, który dla wielu jest wyzwaniem. Jest to najbardziej wymagający szczebel edukacji, uczniowie w tym okresie poświęcają wiele godzin ciężkiej pracy na dokształcanie się. W szkole średniej czekają, bowiem na uczniów egzaminy, które mają bezpośredni wpływ na dalszą edukację na wyższej uczelni. Są one najważniejszym wydarzeniem w roku, dlatego już kilka tygodni wcześniej odwołuje się wszystkie zajęcia dodatkowe, tak aby uczniowie mieli czas na przygotowanie się do testów.

Na podstawie wyników tworzone są rankingi uczniów, wylądowanie na końcu listy jest równoznaczne z zamknięciem sobie drogi dla dalszej kariery. Uczeń na podstawie swoich ocen otrzymuje listę szkół, do których ma największe szanse się dostać. Następnie zdaje egzaminy przejściowe, których wynik wraz z uzyskanymi w czasie edukacji ocenami decyduje, do której szkoły wyższej ostatecznie trafia. Rzecz jasna są też osoby, które nie pragną iść na studia w związku z tym wybierają szkoły średnie nastawione na naukę konkretnego zawodu. Jednakże nie mają szansy na wielką karierę.

Komentarze