Dysleksja poważnie utrudnia dziecku życie, często staje się przyczyną sporych problemów w szkole. Wykryta w porę może przestać być problemem, szczególnie w chwili, gdy po postawieniu diagnozy rodzice zrobią wszystko, by udzielić swemu dziecku specjalistycznej pomocy.
Dysleksja nie musi przecież przekreślać szans dziecka na zdobycie dobrego wykształcenia. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tego zaburzenia?
Czym właściwie jest dysleksja?
Dysleksja to nic innego, jak spore problemy związane z czytaniem oraz ze stosowaniem zasad prawidłowej ortografii. Są to problemy, które zazwyczaj pojawiają się nieoczekiwanie u dzieci, które do tej pory nie miały żadnych problemów z przyjmowaniem nowych informacji i których iloraz inteligencji utrzymuje się na normalnym poziomie. Problemy związane z nauką czytania i pisania są zatem wielkim zaskoczeniem dla rodziców, którzy nie potrafią zrozumieć, dlaczego zdolne dziecko nie jest w stanie poradzić sobie z tak ważnymi dla jego przyszłego życia umiejętnościami. Skąd zatem biorą się takie problemy, jak dysleksja związane z nią zaburzenia, jak dysortografia (trudności w poprawnym pisaniu) czy dysgrafia (tym mianem określa się trudności związane z poprawnym kaligrafowaniem).
Problemy te mogą występować razem, często jednak pojawiają się odrębnie. Dziecko może zatem mieć problemy z czytaniem, podczas gdy pisanie nie sprawia mu problemów, i odwrotnie - pisanie może nie sprawiać dziecku problemów, za to przeczytanie prostego teksu może się dla niego okazać zadaniem wyjątkowo problematycznym.
Skąd biorą się takie problemy i w jaki sposób można pomóc dziecku muszącymi się z nimi borykać?
Dysleksja i jej przyczyny
Przyczyną dysleksji z pewnością nie jest zbyt niski poziom inteligencji, na co najlepszym dowodem jest lista znanych osobistości, które musiały się z tym problemem zmierzyć. Na liście tej znajdziemy przecież tak znane nazwiska, jak da Vinci oraz Einstein. Mimo licznych badań nad tym problemem lekarzom udało się ustalić tylko kilka kwestii związanych z dysleksją. Wiadomo, że dolegliwość ta występuje rodzinnie, zatem spory wpływ na jej rozwój mogą mieć uwarunkowania genetyczne. Lekarzom udało się zaliczyć dysleksję do zaburzeń czynności ośrodkowego układu nerwowego, które znacznie częściej dokuczają chłopcom, niż dziewczynkom. Dzięki wiedzy z zakresu pedagogiki i psychologii udało się też opracować takie metody pracy z dziećmi, dzięki którym mogą one zdobywać dobre wykształcenie pomimo problemów wynikających z ich zaburzenia.
Objawy dysleksji
Dysleksja, podobnie jak wiele innych zaburzeń, powinna być wykrywana dość szybko, by móc możliwie jak najwcześniej rozpocząć terapię. Na jakie objawy należy zatem zwracać uwagę? Niepokojących sygnałów mogących świadczyć o tym zaburzeniu jest sporo. Opuszczanie liter lub całych słów podczas przepisywania notatek to jeden z objawów dysleksji. Innym sygnałem, który powinien wzbudzić zaniepokojenie, jest brak umiejętności rozróżniania tych liter, które są do siebie dość podobne. Przestawianie lub mylenie liter, mylenie podobnych dźwiękowo liter lub też problemy z zapisywaniem tych liter, które mają swe lustrzane odpowiedniki - oto kolejne sygnały, które mogą świadczyć o dysleksji. Częstym problemem jest również pisanie niektórych liter lub cyfr do góry nogami oraz nieodróżnianie zmiękczeń.
Co robić, by dysleksja nie stała się dla dziecka początkiem poważniejszych problemów?
Brak zrozumienia problemów dziecka z dysleksją oraz brak odpowiedniej diagnozy i pracy z nim może sprawić, że mały uczeń zacznie popadać w coraz większe kłopoty. A przecież dzieci dotknięte tym zaburzeniem wcale nie muszą mieć gorszych ocen i problemów w szkole. Jeśli problem zostanie dość szybko zdiagnozowany, jeśli w porę rozpocznie się pracę z dzieckiem, można uniknąć takich problemów, jak niechęć dziecka do nauki lub też reakcje nerwicowe - bardzo często pojawiające się w chwili, gdy dziecko stara się opanować daną umiejętność, a mimo najlepszych chęci nie jest w stanie sobie z tym zadaniem poradzić. Wiele wspaniałych efektów może przynieść reedukacja, polegająca na wykonywaniu ćwiczeń mających usprawnić pracę analizatorów słuchowych i wzrokowych.
Dysleksja nie musi oznaczać dla dziecka problemów w szkole. Jeśli jej objawy zostaną dostrzeżone wcześnie, można podjąć pracę z dzieckiem i skutecznie pomóc mu w walce z problemem. Dzięki temu zaoszczędzi mu się wielu przykrości w szkole, a jednocześnie pomoże walczyć ze swymi słabościami i, mimo ich obecności, zdobywać dziecku coraz lepsze wykształcenie.
Komentarze