8 najczęstszych pytań, które padają na rozmowie kwalifikacyjnej

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnejPrzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej często może wydawać się syzyfową pracą. Przy tak wielu możliwych pytaniach, które może zadać nam rekruter, jak możesz realistycznie przećwiczyć udzielanie odpowiedzi na każde z nich? Dobra wiadomość jest taka, że większość rozmów kwalifikacyjnych opiera się na liście podstawowych pytań, które na pewno zostaną zadane w takiej czy innej formie. Te pytania mają pomóc określić potencjalnemu pracodawcy kim jesteś, dlaczego ubiegasz się o dane stanowisko i co wniósłbyś do jego firmy.

8 najczęstszych pytań, które padają na rozmowie kwalifikacyjnej

Znajomość kwestii, które rekruter z pewnością poruszy podczas rozmowy kwalifikacyjnej pomoże Ci dobrze przygotować się do tego spotkania. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby stworzyć autentyczną odpowiedź na często zadawane pytania. Pomyśl o powiązanych pytaniach, do których te odpowiedzi również mogą być wykorzystane. Następnie poświęć trochę czasu na wypracowanie pełnej odpowiedzi i przećwicz wypowiadanie jej na głos. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza.

1. Dlaczego interesuje Cię ta posada?
To jedno z najważniejszych pytań, które padnie na rozmowie kwalifikacyjnej, więc przemyśl dobrze swoją odpowiedź. To Twoja szansa, aby pokazać osobie prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną, dlaczego idealnie pasujesz do tej roli i za co cenisz firmę, w której chcesz objąć wakat. Aby udzielić pełnej odpowiedzi, możesz opowiedzieć anegdotę o tym, jak Twoje doświadczenie doprowadziło Cię do ubiegania się o to stanowisko i jak ta rola jest kluczowa dla rozwoju Twojej kariery.

2. Co przyciągnęło Cię do naszej firmy?
Poszukiwanie informacji na temat firmy, do której aplikujesz przed rozmową zawsze się opłaca - im więcej, tym lepiej. Czy firma wypuszcza nowy produkt w przyszłym tygodniu? Czy prezes był na okładce Forbesa w zeszłym miesiącu? Jeśli tak, powinieneś to wiedzieć. Ważne jest również, aby nie tylko badać historii firmy i najnowszych wiadomości, w których została wspomniana, ale dodatkowo zebrać jak najwięcej informacji o wewnętrznej kulturze firmy. W ten sposób możesz w inteligentny sposób mówić o tym, dlaczego przyciągnęła Cię kultura i wartości firmy oraz dlaczego będziesz tam dobrze pasować.

3. Proszę opowiedzieć mi o sobie
"Opowiedz mi o sobie" to jedno z tych niejasnych pytań, które mogą spowodować, że będziesz błądzić i gubić się, jeśli nie jesteś przygotowany. Jest to również dość powszechne pytanie do rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego powinieneś mieć przygotowaną na nie jasną, zwięzłą odpowiedź.

Pomyśl o tej odpowiedzi w trzech fazach:

  1. co robisz teraz,
  2. co robiłeś wcześniej,
  3. co chcesz robić dalej.

Upewnij się, że pasuje do stanowiska, o które się ubiegasz. Oznacza to, że jeśli ubiegasz się o stanowisko księgowego, porozmawiaj o swoim poprzednim doświadczeniu w księgowości. Możesz również wspomnieć o innych rzeczach, które zrobiłeś i które Cię interesują, ale skup się głównie na księgowości. Ponadto, nie daj się złapać w pułapkę streszczania swojego CV. To jest czas, aby porozmawiać o tym, dlaczego pasjonujesz się dziedziną, w której się poruszasz. Jeśli potrafisz opowiedzieć fascynującą anegdotę o tym, co skłoniło Cię do pracy w tym sektorze lub o momencie, gdy zdałeś sobie sprawę, że ją pokochałeś, tym lepiej.

4. Gdzie widzi Pan/Pani siebie za 5-10 lat?
Po pierwsze, jeśli Twój pięcioletni plan obejmuje pracę w innym miejscu niż firma, z którą rozmawiasz, najlepiej o tym nie wspominać. Mów raczej szeroko o typach projektów, nad którymi chciałbyś pracować, a także o środowisku i ludziach, którymi chciałbyś być otoczony. Staraj się nie wdawać się w szczegóły tego, jakie wynagrodzenie chcesz otrzymywać i jaki tytuł chciałbyś mieć. Zamiast tego porozmawiaj o swoich nadrzędnych celach i o tym, jak ta praca pomoże Ci je osiągnąć.

5. Jakie są Pana/Pani mocne strony?
Prosta lista czterech atrybutów nie jest tym, czego potencjalny pracodawca szuka w przypadku tego pytania. Musisz rozwinąć temat i opisać każdy z tych atrybutów - najlepiej za pomocą przekonujących, odpowiednich anegdot. Zamiast po prostu powiedzieć "jestem dobrym słuchaczem", opowiedz historię o tym, jak wyłapałeś coś ważnego, co powiedział klient podczas spotkania, o czym nie słyszał żaden z twoich kolegów. Są to historie, które rekruter zapamięta, gdy wróci myślami do Twojej rozmowy kwalifikacyjnej.

6. Jakie są Pana/Pani słabe strony?
To podchwytliwe pytanie: wymaga bardziej autentycznej odpowiedzi niż "moją największą słabością jest to, że nigdy nie mogę wyjść z biura, ponieważ za bardzo kocham pracę". Pamiętaj też o tym, by nie mówić czegoś, co zapaliłoby lampkę ostrzegawczą w umyśle potencjalnego pracodawcy, jak na przykład: "mam problem z naruszeniem życia prywatnego moich pracowników". To pytanie nie jest również zaproszeniem do samobiczowania się, ale raczej szansą, aby pokazać swoją zdolność do introspekcji i potencjał do poprawy. Bądź szczery - mów o czymś, z czym się borykasz, ale pamiętaj, aby połączyć to z tym, co zrobiłeś i co robisz, aby poprawić tę słabość. Pokaż swoją strategię rozwoju.

7. Jak radzi sobie Pan/Pani z błędami?
To kolejna świetna okazja, aby opowiedzieć fascynującą historię o tym, jak dorastałeś w poprzednich zawodach i doświadczeniach. Pomyśl o anegdocie, którą możesz opowiedzieć o popełnionym przez siebie błędzie, o tym, co z nim zrobiłeś i czego się z tego nauczyłeś. Upewnij się, że to, czego się nauczyłeś, jest uniwersalne - porozmawiaj o tym, jak możesz zastosować tę strategię do przyszłych błędów z podobnym rezultatem.

8. Dlaczego odchodzi Pan/Pani z obecnej pracy?
Nie wypowiadaj się źle o swoim obecnych pracodawcy ani o kolegach i koleżankach z zespołu. Nie jest to w dobrym tonie, a poza tym rekruter może pomyśleć, że tak samo możesz się w przyszłości wypowiadać o jego firmie i jej pracownikach. Odpowiedz raczej na to pytanie, mówiąc o swoim potencjale rozwoju w nowej pracy, o którą się ubiegasz. Może praca, którą obecnie wykonywałeś, nie okazała się najlepiej pasująca do Twoich celów i aspiracji - to świetna okazja, aby wyjaśnić, jakie są Twoje cele i aspiracje oraz dlaczego są one zgodne z rolą, którą aplikujesz. Możesz także wspomnieć, że wartości nowej firmy są zgodne z Twoimi przekonaniami. Krótko mówiąc, zbuduj odpowiedź na to pytanie wybiegając w przyszłość, zamiast rozwodzić się nad przeszłością.

Komentarze