Zawód: psycholog - jak nim zostać?

Zawód - psychologŚwiadomość społeczna o tym jak wygląda zawód psychologa oraz czym się zajmuje stale wzrasta. Wpływa to także na to, że coraz więcej młodych ludzi chce podjąć się tego zawodu, więc co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Co to jest psychologia?

Zanim zdecydujemy się pracować jako psycholog warto poznać definicję samej psychologii jako nauki. Bada ona mechanizmy oraz prawa rządzące psychiką, a także zachowaniami ludzkimi. Psychologia sprawdza również jak wpływają zjawiska psychiczne na relacje międzyludzkie oraz interakcje z otoczeniem. Analogicznie - psycholog będzie specjalistą, który zajmuje się zjawiskiem powstawania i przebiegu procesów psychicznych, świadomością, stanami emocjonalnymi, będzie poznawał stosunki jednostki z otoczeniem oraz zasady, które rządzą tymi relacjami. Osoba pracująca w tym zawodzie skupia się na pracy z drugim człowiekiem lub zjawiskami go dotyczącymi. Każda osoba, która zastanawia się nad zostaniem psychologiem powinna się zastanowić czy tego typu praca jest dla niej odpowiednia i czy właśnie tym chciałaby się zajmować w przyszłości. Psycholog podobnie jak lekarz medyczny z założenia jest zawodem, który powstał w celu pomocy drugiemu człowiekowi. Wybierając studia o tym kierunku ważna jest motywacja która nami kieruje - dlaczego chcemy studiować właśnie psychologię? Niektórzy postanawiają wybrać takie studia, ponieważ uważają, że w ten sposób będą mogli pomóc sobie samym. Sądzą, że podczas wieloletniej nauki dostaną gotową receptę na rozwiązanie swoich problemów. Właśnie z takich względów warto nadmienić, że podczas studiów o kierunku psychologii opieramy się na pracy z innymi oraz pomocy innym ludziom. Studia te mogą zwiększyć samoświadomość jednak nie mają charakteru terapeutycznego. Właśnie z takich względów ważna jest motywacja wybierania tego kierunku studiów. Psychologia jako nauka sięga i czerpie z wielu dziedzin takich jak filozofia, biologia czy matematyka, dlatego ciężko ją uznać za typowo ścisły lub humanistyczny kierunek.

Zawód - psycholog

Co wiąże się z zawodem psychologa i jak nim zostać?

Chcąc pracować w zawodzie związanym z psychologią trzeba pamiętać, że jest to dziedzina nauki, która ciągle się rozwija, dlatego wybór studiów w tym kierunku jest często dopiero początkiem i podstawą do zdobywania dalszej wiedzy i doświadczenia już w konkretnej gałęzi tej nauki. Psychologiem zostajemy w momencie zdobycia tytułu magistra po ukończeniu 5 lat nauki. Podczas trwania studiów wybieramy także specjalność na której chcemy się skupić. W zależności od uczelni mamy do wyboru kształcenie w różnych kierunkach, najczęściej są to: psychologia kliniczna, psychologia dzieci i młodzieży, psychologia sądowa - penitencjarna, psychologia biznesu. Jednak jeśli postanowimy zdobywać wiedzę z kierunku psychologii musimy pamiętać, że jeśli chcemy w przyszłości prowadzić terapię po ukończeniu studiów wskazane będzie, aby udać się do szkoły dzięki której uzyskamy odpowiednie umiejętności w kierunku psychoterapii. Ukończenie 5-letnich studiów nie jest równoznaczne z tym, że możemy już otwierać własny gabinet i leczyć ludzi. Jeśli w pewnym momencie dojdziemy do wniosku, że pomaganie ludziom w ten sposób nie jest dla nas możemy pójść w inną gałąź psychologii.

Gdzie mogę pracować z wykształceniem psychologa?

Nauka ta ze względu na to, że zajmuje się zachowaniami ludzkimi oraz psychiką człowieka jest obecna wszędzie tam, gdzie mamy kontakt z ludźmi, dlatego wiedza z tej dziedziny przydaje się chociażby przy zarządzaniu ludźmi. Ważnym jest, aby zastanowić się w jakim kierunku chcemy iść w przyszłości, ponieważ wykształcenie psychologiczne daje nam duże pole manewru. W zależności od obranego przez nas kierunku możemy pracować w różnych miejscach pracy:

  • Psychologia wychowawcza bazuje głównie na kontakcie z dziećmi i młodzieżą. Daje nam możliwość pracy np. w szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, domach dziecka itp.
  • Psychologia rozwoju - w zależności, który etap rozwoju interesuje nas najbardziej możemy pracować w miejscach, gdzie mamy styczność z dziećmi i młodzieżą, ale także tam, gdzie spotkać możemy osoby starsze np. w domach pomocy społecznej;
  • Psychologia kliniczna - możemy zdobyć pracę w szpitalach psychiatrycznych, poradniach zdrowia psychicznego, ośrodkach terapeutycznych;
  • Psychoterapia - po ukończeniu dodatkowej szkoły można pracować w podobnych miejscach jak po psychologii klinicznej;
  • Psychologia biznesu - firmy, zakłady pracy, HR;
  • Psychologia penitencjarna - praca w więziennictwie, zakłady karne;
  • Psychologia reklamy - możliwość pracy w różnego rodzaju agencjach reklamowych;
  • Psychologia sądowa - praca w ośrodkach diagnostyczno - konsultacyjne;
  • Psychologia transportu - przeprowadzanie badań w ośrodkach badania kierowców;
  • Psychologia terapii uzależnień - punkty konsultacyjne, ośrodki oraz poradnie leczenia uzależnień.

Studia na kierunku psychologii dają wiele możliwości pracy, ponieważ tam gdzie są ludzie, wiedza psychologiczna zawsze będzie przydatna. Jednak przed podjęciem działań, aby pracować jako psycholog musimy zastanowić się co nas motywuje do poszerzania wiedzy w tym kierunku.

Autor: www.empatio.pl.

Komentarze

Kaha
Ze swojej strony polecam studia podyplomowe w WSKZ :) Przystępna forma nauki, przygotowane z największą starannością treści i indywidualne podejście do słuchacza :)