Najpopularniejsze kierunki studiów w Wielkiej Brytanii

Popularne kierunki studiówPolskie uczelnie co roku publikują listy, jakie kierunki studiów były najczęściej wybierane przez maturzystów. A czy zastanawialiście się, jakie kierunki najczęściej wybierają osoby aplikujące na studia w Wielkiej Brytanii?

W roku akademickim 2016/2017, kandydaci aplikujący na studia na brytyjskich uczelniach najczęściej wybierali takie kierunki, jak:

  1. Informatyka. W świecie, w którym coraz bardziej polegamy na systemach komputerowych, dla osób z wykształceniem informatycznym na pewno nie zabraknie pracy. Dostępne kierunki obejmują między innymi tworzenie gier komputerowych i aplikacji mobilnych, bezpieczeństwo sieciowe, zastosowanie systemów informatycznych w biznesie czy informatykę śledczą.
  2. Medycyna i stomatologia. To bardzo wymagające studia, i chętnych na jedno miejsce jest co roku bardzo dużo, jednak gwarantują pewną, i co najważniejsze - sprawiającą ogromną satysfakcję pracę! Studia medyczne w Anglii cechuje ogromny nacisk na praktykę, co oznacza, że studenci mają zajęcia z prawdziwymi pacjentami już od pierwszego roku studiów.
  3. Pedagogika. Podobnie jak w Polsce, to wciąż bardzo popularny kierunek często wybierany przez maturzystów. Możliwe opcje dla osób chcących pracować w edukacji obejmują pedagogikę wczesnodziecięcą, pedagogikę specjalną, nauczanie w szkole podstawowej, wychowanie fizyczne czy edukację artystyczną. Dostępne są też kierunki łączące pedagogikę z drugim wybranym przedmiotem, które otworzą drogę do zawodu nauczyciela danego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych.
  4. Prawo. Bardzo popularny kierunek, który otwiera drogę do kariery nie tylko w sądach, ale także w przeróżnych instytucjach, korporacjach czy w mediach. Podobnie jak w przypadku medycyny, studenci już w trakcie studiów mają okazję poznać realia pracy w branży, ponieważ zajęcia odbywają się nie tylko w salach wykładowych, ale także w pozorowanych salach sądowych! Jeżeli zgłębianie brytyjskiego systemu prawnego nie jest jednak dla ciebie, możesz rozważyć też takie opcje jak prawo europejskie, międzynarodowe czy prawo handlowe.
  5. Inżynieria. Nie ma lepszego miejsca do studiowania kierunków inżynieryjnych niż Wielka Brytania, gdzie studenci mają do dyspozycji nowocześnie wyposażone kampusy i odbywają staże u wiodących pracodawców. Dla przykładu, Uniwersytet Coventry zainwestował 55 mln funtów w budynek wydziału inżynierii, informatyki i środowiska, dzięki czemu studenci mogą korzystać z takich obiektów jak tunel aerodynamiczny czy wirtualne laboratorium bezpieczeństwa sieciowego. Oferta kierunków inżynieryjnych jest niezwykle bogata, i obejmuje m.in. inżynierię biomedyczną, samochodową, lotniczą, chemiczną, robotykę, inżynierię morską czy elektroniczną, oraz wiele, wiele więcej.
  6. Nauki społeczne. To wciąż bardzo popularny wybór dla wszystkich tych, których interesuje człowiek i jego rola w społeczeństwie. W Wielkiej Brytanii nauki społeczne to nie tylko socjologia, ale też kryminologia, antropologia, psychologia (w tym także psychologia sportu, biznesu lub sądowa!), praca socjalna, terapia zajęciowa czy praca z młodzieżą.
  7. Nauki biologiczne. Ochrona środowiska naturalnego staje się obecnie coraz ważniejszym wyzwaniem, i przeznaczane są na ten cel ogromne środki, dzięki czemu rośnie zapotrzebowanie na osoby z wykształceniem przyrodniczym. Oprócz zwykłej biologii w Anglii można studiować też biologię morską, sądową, zoologię, behawiorystykę zwierząt, konserwację dzikiej przyrody czy genetykę.
  8. Design. Idealny kierunek dla artystycznych dusz, łączący kreatywność z realnymi perspektywami kariery po studiach. Do wyboru jest nie tylko grafika i projektowanie mody, ale także tworzenie ceramiki artystycznej, projektowanie butów i dodatków, projektowanie scenografii i kostiumów, ilustracja czy komunikacja wizualna. Co istotne, uczelnie wspomagają swoich studentów w przebiciu się w świecie - dla przykładu, uczelnia Southampton Solent ma w lokalnym centrum handlowym własny sklep, gdzie sprzedawane są produkty wykonane przez studentów designu!
  9. Biznes i finanse. To popularny wybór, który otwiera drogę do najwyżej płatnych zawodów, a nie ma lepszego miejsca do studiowania kierunków biznesowych niż Londyn, największe centrum finansowe świata! Możesz studiować zarządzanie, ekonomię czy finanse bardziej ogólnie, a możesz też wybrać specjalizację od początku studiów i zdecydować się na kierunki takie jak biznes sportowy czy zarządzanie w branży modowej. Odnalezienie się w świecie biznesu po studiach ułatwią ci liczne staże i praktyki w topowych firmach, które odbędziesz jeszcze jako student!
  10. Nauki okołomedyczne. Dla niektórych zaskoczeniem może być, że są one bardziej popularne niż sama medycyna, ale przestaje to dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak wiele kierunków obejmuje to hasło. Na osoby, które chcą mieć zawód związany ze zdrowiem, ale niekoniecznie jako lekarze, czekają takie kierunki jak pielęgniarstwo (ze specjalizacją np. do pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi intelektualnie czy osobami z zaburzeniami psychicznymi), położnictwo, dietetyka, fizjoterapia, ratownictwo medyczne, farmacja czy radiologia, oraz wiele więcej.

Wymienione kierunki to tylko mały wycinek z możliwości, jakie oferują brytyjskie uczelnie - inne propozycje znajdziesz na stronie www.studiujwanglii.pl. Niezależnie od tego, na jaki kierunek ostatecznie się zdecydujesz, studia w Anglii dadzą ci praktyczną i aktualną wiedzę dostosowaną do realiów wybranej branży, i co najważniejsze - są dostępne na wyciągnięcie ręki.

Komentarze