Gdzie kupować książki? Czy warto sięgnąć po nowe, a może używane bardziej się opłaca?

Dziewczynka czyta książkęChoć od paru lat dużo mówi się o tym, że Polacy coraz mniej czytają, to jednak w księgarniach i bibliotekach nie brakuje ludzi, którzy kupują czy wypożyczają książki. Czytanie rozwija i pozwala też oderwać się od rzeczywistości, choć na jakiś czas. Warto zatem sięgać po książki i zachęcać najmłodszych, by także czytali, poszerzali swoją wiedzę, słownictwo i wzbogacali wyobraźnię. Czy warto kupować nowe książki i gdzie jest największy wybór nowości i klasyków?

Książki nowe i używane

W niektórych domach w centralnym miejscu jest biblioteczka, w której znajdują się różne książki pięknie wydane. Coraz więcej osób czyta i powiększa swoją kolekcję dzieł, a tym samym wybiera nowe książki, które pięknie się prezentują i nie są zniszczone. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest też kupno używanych publikacji, które po przeczytaniu można komuś pożyczyć lub odsprzedać dalej. Wszystko zależy od tego, czy ktoś przykłada wagę do wyglądu i oprawy książki, czy po prostu czyta i zapomina o danej powieści. Najważniejsze jest to, by czytać, ale warto też mieć na półce kilka pozycji, po które będzie można sięgnąć po jakimś czasie.

Jakie książki są najczęściej kupowane?

W księgarniach można znaleźć woluminy o różnej tematyce, choć jedne książki sprzedają się lepiej od innych. Na pewno młodzież chętnie sięga po fantastykę, ale też i kryminały. Kobiety uwielbiają romanse i powieści obyczajowe, a mężczyźni lubią czytać publikacje o tematyce sportowej. Czytanie jest promowane, co widać po sprzedaży książek i bardzo dobrze, że ten trend idzie w tę stronę. Chętnie są wybierane nowe pozycje, ale też i klasyki, które są wydawane w pięknych oprawach.

Księgarnie stacjonarne czy internetowe - co wybrać?

Książki oczywiście kupuje się w księgarniach, choć są też portale sprzedażowe, na których można robić zakupy. Rośnie popularność księgarni internetowych, gdyż zakupy tam można robić bez względu na porę dnia i nocy, a dodatkowo ceny są atrakcyjniejsze niż w sklepach stacjonarnych. Dodatkowo w księgarniach internetowych znajdziesz największy wybór lektur szkolnych, podręczników, encyklopedii i nowo wydanych dzieł.

Atrakcyjne ceny i duży wybór to nie wszystko - możesz też liczyć na darmową dostawę po przekroczeniu pewnej kwoty wydanej na jednorazowe zakupy, a także różne opcje wysyłki. Zakupy online są łatwe i przyjemne, a wszystko można robić, siedząc wygodnie w fotelu z filiżanką pysznej kawy lub herbaty. Pewne jest to, że bez względu na miejsce, w którym się kupuje książki, najważniejsze jest to, by czytać, bo czytanie rozwija wyobraźnię i poszerza horyzonty.