Toksyczni rodzice - cechy, działania

Toksyczni rodziceToksyczni rodzice - cechy, przykłady. Toksyczna rodzina. Wychowanie dziecka jest trudnym i absorbującym zajęciem, ale z pewnością przynosi wiele radości oraz daje poczucie spełnienia. Niestety nie wszyscy rodzice tak uważają. Dla niektórych wychowanie dziecka jest nieprzyjemnym obowiązkiem, który nie ma nic wspólnego ze szczęściem jak i bezinteresowną miłością.

Nie potrafią oni zaspokoić podstawowych potrzeb dziecka ani być dla niego dobrym wzorem i wsparciem.

Toksyczni rodzice - cechy charakterystyczne

Takie osoby określamy mianem toksycznych rodziców. Ich cechą charakterystyczną jest brak zaangażowania w wychowanie dziecka lub podejmowanie niewłaściwych działań wychowawczych. Wbrew pozorom toksyczni rodzice to nie tylko osoby dotknięte różnymi patologiami, wśród nich są również ludzie z pozoru zupełnie normalni. Jednakże ich niewłaściwe podejście do dziecka wyrządza mu ogromną krzywdę oraz rzutuje na jego zdrowie psychiczne. Spotkamy się z toksycznymi rodzicami, którzy przykładowo konkurują ze swoim dzieckiem uniemożliwiając mu osiąganie sukcesów oraz obranie właściwej ścieżki.

Zbyt wysokie wymagania

Dodatkowo istnieją też osoby, które mają zbytnie wymagania, co do swojego dziecka. Ich perfekcjonizm tworzy u pociechy poczucie niższości oraz warunkowej miłości. Dziecko uważa, że tylko całkowite podporządkowanie się rodzicom zapewni mu ich akceptacje oraz sympatie. Niestety długie trwanie w takiej relacji wytwarza przekonanie, że na miłość trzeba sobie zasłużyć. Oczywiście takie dzieci będą mieć problemy z nawiązywanie przyszłych relacji z partnerami, będą od nich dużo wymagać jednocześnie żyjąc w przekonaniu, że nie są wystarczająco dobre.

Nadmierna kontrola

Toksyczni rodzice są to również osoby nadmiernie kontrolujące swoje dziecko. Ich przesadna nadopiekuńczość jak i zniechęcanie do podejmowania ryzyka sprawia, że dorosła już pociecha nie będzie potrafiła samodzielnie żyć. Dodatkowo nie będzie podejmować własnych decyzji a bezradność sprawi, że obecność manipulujących rodziców stanie się nieodłącznym elementem życia. Mamy też do czynienia z toksycznymi rodzicami, którzy będą niszczyć dziecko psychicznie i fizycznie. Do tego celu używają siły oraz manipulacji, codziennością są też wyzwiska, podkopywanie pewności siebie oraz regularne bicie.

Najgorsze jednak są zachowania o kontekście seksualnym. To właśnie one najbardziej niszczą dziecko zarówno fizycznie jak i emocjonalnie. Dorosłe już osoby, które w swoim życiu doświadczyły kazirodztwa będą mieć problemu ze stworzeniem zdrowych relacji. Niejednokrotnie same staną się katami swoich przyszłych dzieci. Jest to błędne koło, które bardzo trudno przerwać. Musimy uświadomić sobie, że toksyczni rodzice nie tylko obniżają samoocenę, ale również doprowadzają do poczucia winy u dziecka, które za wszelkie niepowodzenia obwinia siebie. To poczucie jest dla nich destruktywne i wymaga wielu lat intensywnej terapii by zrozumieć, kto tak naprawdę był winny.

Komentarze

Fałszywi i toksyczni ludzie
Każdy z nas na co dzień spotyka się z osobami toksycznymi. Takim mianem możemy określić wszystkie osoby, które wysysają z nas energię, psują nam nastrój oraz wpływają na obniżenie naszej samooceny. Dość często nie jest łatwo od razu zorientować się, że ktoś jest toksyczny. Warto więc przyjrzeć się cechom charakterystycz nym dla takich osób.
Wbrew pozorom takich osób w naszym otoczeniu jest bardzo dużo. Zazwyczaj są to osoby, które mają za sobą trudne dzieciństwo, duże problemy z samooceną a obecnie mierzą się z różnego typu trudnościami, są sfrustrowane i dlatego swoją niemoc wyładowują na innych. Osoby toksyczne poznamy przede wszystkim po tym, że są one bardzo skoncentrowane na sobie, nie liczą się z innymi i wykazują dużą zazdrość. Osoby te mają w sobie wiele negatywnych cech, są sceptyczne, dużo narzekają i marudzą. Rozmowy z nimi bywają bardzo trudne. Mają one dużą skłonność do stosowania przemocy w bardzo różnych wymiarach. Może być to niedopuszczanie innych do głosu, umniejszanie ich zasług oraz manipulowanie wypowiedziami.