Przebranżowienie się nie jest taką prostą sprawą, szczególnie dla osób, które przepracowały w jednym zawodzie długie lata. Może się im wydawać, że nie potrafią robić nic innego, co w oczywisty sposób wywołuje strach przed zmianą. Życie bywa jednak zaskakujące i może się zdarzyć, że po prostu nie będzie innego wyjścia. Istnieje wiele sposobów na przebranżowienie, a jednym z tych, który szczególnie chcemy Ci polecić, jest szkolenie SEP. Na czym to dokładnie polega? Kto może się zapisać na kurs SEP i co to właściwie daje? Czy ukończenie takiego kursu jest trudne, a może zarezerwowane tylko dla osób z branży energetycznej? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule. Warto przeczytać!
Czym jest szkolenie SEP?
Szkolenie SEP to rodzaj kursu zawodowego, który przygotowuje uczestników do egzaminu państwowego na uprawnienia energetyczne, cieplne i/lub uprawnienia gazowe. Jest to bardzo cenna kwalifikacja, która znacząco ułatwia znalezienie pracy w szeroko pojętej branży energetycznej, zwłaszcza w przedsiębiorstwach elektrycznych czy gazowych, ale też chociażby elektrociepłowniach.
Czym różnią się poszczególne kategorie uprawnień SEP? Poniżej dokładnie to wyjaśniamy:
- Uprawnienia energetyczne - są to uprawnienia w grupie kwalifikacji G1, które pozwalają legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.
- Uprawnienia cieplne - uprawnienia z grupy kwalifikacji G2, które pozwalają wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło, jak również innych urządzeń energetycznych.
- Uprawnienia gazowe - te uprawnienia z grupy kwalifikacji G3 umożliwiają legalne wykonywanie prac związanych z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających paliwa gazowe.
Aby zdobyć takie uprawnienia, najpierw trzeba odbyć odpowiedni kurs SEP, a po jego ukończeniu przystąpić do egzaminu państwowego. Przeprowadza go Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Sam egzamin nie jest szczególnie trudny, o ile oczywiście kandydat postawił na dobre szkolenie SEP i wyniósł z niego jak najwięcej wiedzy oraz umiejętności. Po zdaniu egzaminu fachowiec otrzymuje certyfikat poświadczający posiadanie przez niego specjalistycznych kwalifikacji do wykonywania różnych robót energetycznych, cieplnych czy gazowych.
Warto wiedzieć
Istnieje możliwość zdobycia kompletu uprawnień SEP, na co decydują się osoby, które chcą być rozchwytywanymi pracownikami na rynku zatrudnienia i nie mieć żadnego problemu ze znalezieniem atrakcyjnie wynagradzanej pracy.
Dodajmy również, że uprawnienia SEP uzyskane w Polsce są w pełni honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii oraz w państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Kto może się zapisać na kurs SEP?
Dobra informacja dla osób rozważających przebranżowienie się jest taka, że szkolenia SEP są dostępne praktycznie dla każdego. Trzeba spełnić jedynie dwa proste warunki, czyli:
- Mieć ukończone 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu
- Mieć wykształcenie co najmniej podstawowe
Jak widać nie jest tak, że specjalistyczne kursy SEP są zarezerwowane wyłącznie dla osób mających wykształcenie techniczne czy tym bardziej doświadczenie w branży energetycznej. Udział w szkoleniu może wziąć na przykład humanista po studiach filologicznych, który nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie, a jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, jak duże jest zapotrzebowanie na fachowców z uprawnieniami SEP. To świetna okazja do tego, aby nie tylko się przebranżowić, ale też zagwarantować sobie stabilizację zawodową i ekonomiczną na długie lata.
Gdzie odbyć kurs SEP?
Oferta szkoleń SEP-owskich jest bardzo szeroka, co tylko potwierdza, jak dużo osób jest zainteresowanych ukończeniem kursu przygotowującego do egzaminu na uprawnienia SEP. Wybierając konkretne szkolenie należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, kto je prowadzi. Instruktorzy muszą gwarantować bardzo wysoki poziom merytoryczności, bo w głównej mierze to od nich zależy, czy uczestnicy kursu zdobędą wiedzę pozwalającą im bez problemu zdać egzamin przed Komisją Kwalifikacyjną.
Dobrym prognostykiem jakości kursu SEP są także wyniki zdawalności. Warto zapytać organizatora o takie dane - jeśli są bardzo dobre, to z pewnością nie będzie problemu z ich uzyskaniem.
Dodatkowo warto skupić się na tych kursach, które cieszą się dużą popularnością wśród pracodawców i zbierają ich dobre opinie. Właścicielom firm szczególnie zależy na tym, aby pracownicy ukończyli porządne szkolenie SEP i zdali egzamin państwowy za pierwszym razem.
Jednym z najbardziej renomowanych organizatorów kursów SEP jest Krajowe Centrum Kształcenia - www.sep-uprawnienia.pl.
Komentarze