Przed pierwszą wizytą u psychologa może pojawić się niepokój, lęk, a także obawa. Okazuje się, że rozmowa z psychologiem to nic strasznego, a skutki spotkania ze specjalistą są zwykle bardzo pozytywne. Osoby, które się przełamały i zdecydowały na wizytę w gabinecie psychologicznym, nie żałują tego, ponieważ rozwiązały swoje trudności, lub też wyleczyły zaburzenia.
Pierwsza wizyta u psychologa
Decyzja o wybraniu się do gabinetu psychologicznego, wynika z różnych przyczyn. Najczęściej do takiego specjalisty idą osoby, które zauważyły u siebie niepokojące sygnały, na przykład obniżenie nastroju, smutek, lęk lub zmiany w zachowaniu. W takiej sytuacji, w trakcie pierwszej wizyty u psychologa, konieczne jest opisanie wszystkich objawów. Całość spotkania trwa zwykle około godziny, a psycholog słucha oraz zadaje pytania. Warto zaznaczyć, że osoby, które od razu zdecydują się na psychoterapię, mogą być pytane o różne sprawy. Świetnym przykładem jest psychoterapia psychodynamiczne, która opiera się w dużym stopniu na wydarzeniach i konfliktach z przeszłości pacjenta. Z kolei w przypadku terapii poznawczo-behawioralnej, większe znaczenie mają wyuczone zachowania oraz schematy i skrypty poznawcze. Właśnie dlatego psycholog może zadawać różnorodne pytania, które pomogą mu w diagnozie, a następnie wyznaczeniu kierunków dalszego leczenia.
Czego się spodziewać u psychologa?
Można stwierdzić, że pierwsze spotkanie u psychologa polega przede wszystkim na przeprowadzeniu wywiadu z klientem oraz na ustaleniu planu dalszej pracy. Sama rozmowa jest spokojna i przebiega w miłej atmosferze. Warto jednak zaznaczyć, że u niektórych osób, pewne pytania mogą spowodować lęk lub niechęć do odpowiedzi. Przykładem są na przykład pytania o kontakty międzypłciowe u ofiar gwałtu. Psycholog jednak nie ocenia, jest obiektywny i stara się zadbać to, aby u klienta nie pojawiły się żadne obawy. W trakcie pierwszej wizyty, specjalista wyznacza zwykle tzw. kontrakt psychologiczny, a więc zasady, prawa i obowiązki oraz czas trwania spotkań. Zwykle całość terapii psychologicznej może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, chociaż zdarzają się i takie trudności, które wymagają wielu lat spotkań ze specjalistą. Warto zdecydować się na sprawdzony gabinet psychologiczny.
Jak rozmawiać z psychologiem?
Przede wszystkim najważniejsza jest szczerość i jak najbardziej obiektywne podejście do swoich problemów i objawów. W zależności od nurtu psychoterapii, a także złożoności zaburzenia, psycholog może zadawać pytania typowo kliniczne (dotyczące psychopatologii), jak i biograficzne (dotyczące historii życia, doświadczeń), a także kwalifikujące do danej terapii lub innego leczenia (na przykład wizyty u psychiatry, farmakoterapii). Rozmowa z psychologiem musi więc bazować na dobrych relacjach, poczuciu zaufania, bezpieczeństwie i szczerości. W trakcie kolejnych spotkań relacja jest pogłębiana, dzięki czemu klient jest dużo bardziej otwarty i chętniej rozmawia z psychologiem.
Źródło: www.twojpsychologzoliborz.pl.
Komentarze