Outsourcing Księgowości - dla kogo będzie to opłacalne rozwiązanie?

Outsourcing księgowościOutsourcing różnego rodzaju zadań to coraz popularniejsze rozwiązanie, które jest stosowane zarówno przez duże korporacje, jak i niewielkie podmioty gospodarcze. Wraz z rosnącym zainteresowaniem tego typu usługa, wzrasta też liczba ofert, które ich dotyczą. Jednym z głównych obszarów, w którym sprawdza się outsourcing jest szeroko pojęta księgowość. Podpowiadamy, kto powinien zdecydować się na taką opcję.

Outsourcing Księgowości - dla kogo?

Outsourcing to od wielu już lat powszechne zjawisko w świecie biznesu, ale nie tylko. Jest to rozwiązanie, z którego może skorzystać tak naprawdę każdy, jednak nie we wszystkich przypadkach będzie to korzystne. W związku z tym warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi i zastanowić się nad istotą outsourcingu w kontekście usług księgowych.

Czym jest outsourcing?

Outsourcing to nic innego jak rozwiązanie polegające na przekazaniu projektów, zadań czy procesów firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w danej dziedzinie. Nazwa pochodzi od trzech angielskich słów: outside-resource-using, co w wolnym tłumaczeniu oznacza wykorzystywanie źródeł zewnętrznych. Outsourcing pozwala więc na wydzielenie ze struktury przedsiębiorstwa części realizowanych przez nie samodzielnie obowiązków, zadań czy funkcji, co pociąga za sobą szereg korzyści logistycznych oraz przede wszystkim finansowych.

Outsourcing księgowości - kto powinien skorzystać?

Jednym z obszarów tematycznych, którego może dotyczyć outsourcing, jest bez wątpienia księgowość. Jest to opcja dla firm, niezależnie od ich wielkości, które nie posiadają własnego działu księgowości. Każdy podmiot gospodarczy natomiast ma obowiązek prowadzenia rachunkowości zgodnie z przyjętymi normami, przez osoby, które się w tym specjalizują. Mowa tutaj przede wszystkim o prowadzenie ksiąg rachunkowych, w tym podatkowej księgi przychodów i rozchodów, uzupełnianie i przesyłanie JPK czy sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych oraz zeznań podatkowych. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie: https://bpochampions.pl/outsourcing-uslug-ksiegowych/.

Największe zalety outsourcingu księgowości

Największym atutem zlecania spraw związanych z księgowością podmiotowi zewnętrznemu, jest znaczące obniżenie kosztów prowadzenia księgowości, a także niejednokrotnie obsługi kadrowej. Przedsiębiorca nie musi bowiem zatrudniać u siebie dodatkowego pracownika, który zająłby się tymi zadaniami. Ponadto, może liczyć na współpracę z profesjonalistami, którzy posiadają najnowsze i zaawansowane narzędzi do obsługi księgowej oraz mają specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie.

Czym outsourcing księgowości się opłaca?

Outsourcing księgowości to niezwykle popularny sposób na przekazanie zadań, których przedsiębiorca nie jest w stanie samodzielnie wykonać. Dzięki temu oszczędza sporo czasu, nerwów, ale i pieniędzy, które może przeznaczyć na inne firmowe wydatki. Przekazując konkretne zadania ekspertom z firmy zewnętrznej minimalizuje ryzyko popełnienia błędów i pozbywa się też po części odpowiedzialności za ten obszar prowadzenia biznesu.