Outsourcing kadrowo-płacowy - w jakich firmach się sprawdzi?

Outsourcing kadry i płaceObecnie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na powierzenie obsługi kadrowo-płacowej firmom zewnętrznym. Wynika to z licznych korzyści tego rozwiązania. Wyjaśniamy, czym są tego typu usługi, do kogo są skierowane i jakie są ich zalety.

Co to jest outsourcing kadrowo-płacowy?

Najprościej rzecz ujmując, outsourcing kadrowo-płacowy to powierzenie firmie zewnętrznej wszystkich lub części funkcji związanych z obsługą kadrową i administrowaniem wynagrodzeniami. Wówczas dane przedsiębiorstwo nie musi tworzyć własnego działu kadr i zatrudniać kadrowego. Wystarczy, że podpisze umowę z podmiotem zajmującym się Payroll Cosultingiem, czyli profesjonalną obsługą kadr i płac w modelu outsourcingowym.

Usługi w ramach outsourcingu kadrowo-płacowego

Firmy zajmujące się usługami z zakresu outsourcingu kadrowo-płacowego często obsługą klientów reprezentujących bardzo różne branże i profile działalności. Bardzo ważne jest, aby oferowane usługi były dopasowane do potrzeb i oczekiwań firmy. Trzeba więc wybrać podmiot, który będzie świadczył usługi najważniejsze z punktu widzenia biznesu.

Główne obszary działalności firm zajmujących się Payroll Consultingiem to:

  • administrowanie wynagrodzeń - w skład tych usług wchodzi rozliczanie listy płac, naliczanie wynagrodzeń oraz prowadzenie akt pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i innego stosunku prawnego. A także rozliczanie się z urzędami oraz sporządzanie analiz pomocnych w prowadzeniu świadomej polityki wynagrodzeń;
  • zarządzanie dokumentacją personalną - firma ponosi pełną odpowiedzialność za sporządzoną dokumentację. Eksperci prowadzą wszelkie dokumenty związane z obecnością pracownika w organizacji. Ponadto przygotowują raporty dla zarządu oraz doradzają w kwestii prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Taka firma zajmuje się też oddelegowywaniem pracowników czasowych do firmy klienta i prowadzeniem spraw kadrowo-płacowych dotyczących wykonywania przez nich obowiązków.

Do jakich firm skierowane są usługi z zakresu outsourcingu kadrowo-płacowego?

Kiedyś ze wsparcia firm świadczących usługi z zakresu outsourcingu kadrowo-płacowego korzystały tylko duże przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej kilkuset pracowników. Obecnie po takie rozwiązanie sięgają również średnie i małe firmy. Jest to bowiem usługa skierowana do wszystkich organizacji, w których administracja płacami i kadrami nie jest strategicznym obszarem działania.

Outsourcing kadrowo-płacowy - zalety dla firm

Profesjonalny outsourcing kadrowo-płacowy może przynieść firmie wiele korzyści takich, jak:

  • oszczędność czasu i pieniędzy;
  • dostęp do najwyższej jakości usług, ekspertów i narzędzi informatycznych — fachowcy reprezentują firmę podczas kontaktów z urzędami;
  • brak odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione podczas prowadzenia dokumentacji;
  • płynność procesów — dokumenty zawsze są sporządzane i dostarczane na czas;
  • stały wgląd w dokumentację;
  • uzyskanie wsparcia dla działu HR.

Warto pamiętać jednak, że należy wybrać dostawcę usług Payroll Consulting, który może pochwalić się długoletnim doświadczeniem i zaufaniem klientów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://hrk.pl/pl/dla-klienta/payroll-consulting.