Native speaker - mam się bać?

Native speakerPrawdopodobnie każda osoba, która zaczyna uczyć się angielskiego, chociaż raz rozważała podjęcie nauki na zajęciach prowadzonych przez native speakera. W Internecie łatwo natrafić na mnóstwo artykułów, które zachwalają tę metodę, a także intuicyjnie czujemy, że może to być dobry wybór. Ostatecznie nie każdy jednak decyduje się na rozpoczęcie swojej przygody z tego typu lektorem. Czy są ku temu podstawy?

Kim jest native speaker?

Tak zwany "native speaker" to rodzimy użytkownik danego języka, innymi słowy osoba, która posługuje się nim od dziecka jako swoim językiem ojczystym. Jako Polacy jesteśmy native speakerami języka polskiego. Z odpowiednim przygotowaniem moglibyśmy śmiało występować w roli nauczyciela, ucząc obcokrajowców mówić po polsku. W przypadku języka angielskiego szukając nauczyciela mamy naprawdę duży wybór, gdyż nie tylko Amerykanie i Brytyjczycy posługują się nim na co dzień. Możemy uczyć się też na przykład z Australijczykiem i Kanadyjczykiem. Warto pamiętać, że każdy native speaker języka angielskiego państwa będzie miał trochę inny akcent, ale także będzie mógł opowiedzieć o kulturze swojego kraju. Wybierzcie zatem osobę pochodzącą z takiego regionu, jaki Was najbardziej ciekawi.

Jak wyglądają lekcje z native speakerem?

Wiele osób przyznaje, że nawet po kilku latach nauki angielskiego w standardowej szkole językowej, nie czują się w pełni przygotowane do rozmowy z obcokrajowcami. Zdarza się, że nie potrafią lub obawiają się mówić, a przecież język służy do komunikacji. Zawsze w takim przypadku zaleca się zajęcia z native speakerem - właśnie ze względu na to, że polegają one przede wszystkim na rozmowach. Zajęcia z tego typu lektorem to zazwyczaj swobodne konwersacje, podczas których w bardzo naturalny sposób wplata się naukę słówek i gramatyki. Co ważne, rozmowy odbywają się w większej części, a często nawet w całości, po angielsku. Wielu lektorów zagranicznych nie zna bowiem języka polskiego. W takiej sytuacji uczeń jest zmuszony nie tylko mówić, ale wręcz myśleć po angielsku. Jest to świetny element immersji, czyli całkowitego "zanurzenia się" w języku. Zaletą takich konwersacji jest też to, że mogą one odbywać się online. Takie rozwiązanie oferuje platforma językowa Tutlo, która łączy uczniów z native speakerami z całego świata.

Czy się dogadam? Czy znajdę czas na kurs językowy?

Rozpoczęciu nauki z native speakerem towarzyszą różne obawy. Wybierając jako nauczyciela osobę, która nie zna polskiego, możesz martwić się, czy w ogóle będziecie w stanie się ze sobą komunikować na początkowym etapie nauki. Być może myślisz, że do tego potrzebna jest zaawansowana znajomość języka, ale to nieprawda. Na początek wystarczy tylko kilka podstawowych zwrotów, a z upływem czasu w naturalny sposób nauczysz się budować bardziej skomplikowane zdania. Naprawdę niewiele potrzeba, aby zacząć się komunikować w obcym języku. Nie musisz też martwić się o umieszczenie kursu językowego w swoim napiętym rozkładzie zajęć, jeśli zdecydujesz się na lekcje online. Wspomnieliśmy już o platformie językowej Tutlo. Zauważyliśmy, że jedną z zalet tej platformy są zajęcia na żądanie. Dzięki temu nie musisz umawiać się na lekcje na konkretny dzień i godzinę. Dodatkowo zamiast tracić czas na dojazdy do szkoły językowej, możesz wykorzystać go na realizację swoich pasji. Aby odbyć zajęcia, logujesz się na platformę i łączysz z wybranym lektorem o dowolnej porze, z dowolnego miejsca - we własnym mieszkaniu czy nawet w ulubionej kawiarni. Dzięki temu masz ogromną swobodę w planowaniu czasu poświęconego na naukę.

Lekcje z native speakerem dobre dla każdego!

Czy zatem warto przełamać swoje obawy i spróbować zajęć z rodzimym użytkownikiem języka? Zdecydowanie tak! Widzisz już pewnie wszystkie zalety takich lekcji. To najlepszy sposób nie tylko na przełamanie bariery językowej, ale także na poznanie żywego języka, mowy potocznej, a nawet kultury danego kraju. W ten sposób szybciej i z większą łatwością nauczysz się poprawnej wymowy i właściwego akcentu, niż gdybyś uczęszczał na zajęcia z polskim lektorem, który nie musiałby rozmawiać z Tobą wyłącznie po angielsku. Lekcje z native speakerem pozwalają nauczyć się języka od podstaw, podszkolić umiejętności, a nawet poznać język specjalistyczny, na przykład biznesowy. Bez względu na to, w jakim jesteś wieku, w jakim celu uczysz się angielskiego oraz jak dużą ilością wolnego czasu dysponujesz, native speaker to zawsze dobry wybór.

Autor: www.tutlo.com.

Komentarze