Kto może zostać wychowawcą kolonijnym?

Wychowawcza kolonijnyW czasie wakacji studenci, nauczyciele oraz inni pracownicy oświaty spędzają czas opiekując się dziećmi na różnego rodzaju obozach, koloniach, aby w ten sposób sobie dorobić do swojego budżetu domowego.

Głównie podejmują się takiego zajęcia nauczyciele zawodowi lub osoby ze zdobytym doświadczeniem pedagogicznym, ale również zdarzają się osoby, które zaczynają dopiero zdobywać doświadczenia w tym zawodzie.

Również wychowawcą może zostać osoba, która pełni takie funkcje, jak: instruktor harcerstwa w stopniu przynajmniej przewodnika, pracownicy, którzy mają doświadczenia w pracy, jako pilot wycieczek, czy też przewodnicy na przykład górscy, oraz instruktorzy sportowi.

Kursy kwalifikacyjne

Również o pracę, jako wychowawca szkolny mogą się starać osoby, które nie mają doświadczenia w pracy na stanowiskach powyżej, wówczas należy skończyć odpowiedni kurs na wychowawcę kolonijnego. Takie kursy organizowane są między innymi przez różnego rodzaju ośrodki doskonalenia nauczycieli, biura szkoleniowe, czy biura turystyczne, ale w dzisiejszych czasach gdzie jest dostęp do internetu, taki kurs na wychowawcę można ukończyć bez wychodzenia z domu. Aby zostać takim wychowawcą należy mieć skończone 18 lat jak i minimum średnie wykształcenie.

Praca jako wychowawca na kolonii

Minusem tego zawodu jest, że należy sobie znaleźć pracę, jako wychowawca samemu, trzeba się chodzić i pytać się o prace w różnych biurach podróżny, czy organizacjach społecznych. Można również udać się do większych zakładów pracy i pytać się czy są organizowane kolonie dla dzieci pracowników, jak i można pochodzić po szkołach czy domach kultury z pytaniem czy organizują kolonie dla dzieci. Bardzo ważną rzeczą jest również, aby posiadać aktualne badania lekarskie, które umożliwiają pracę, jako wychowawca kolonijny.

Zarobki w takiej pracy nie są zbyt wysokie, ale taki wychowawca ma zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie jak i opiekę medyczną oraz zdobywa cenne doświadczenia pracy z dziećmi. Cechy, jakie powinien mieć taki wychowawca kolonijny to przede wszystkim odpowiedzialność, ponieważ dzieci pozostają pod jego opieką i musi zapewnić im bezpieczeństwo podczas całego czasu jaki spędzą one na koloniach. Musi być to osoba radosna, cierpliwa, kreatywna i zorganizowana. Wychowawca, bowiem musi zorganizować oraz zaplanować czas dzieciom na takich koloniach, aby nie wiedziały one, co to takiego nuda. Wychowawca powinien znać różnego rodzaju zajęcia, gry, które można uprawiać zarówno na dworze w ciepłe dni, jak i na świetlicy, gdy pogoda na dworze nie pozwala na zabawę.

Autor: www.e-edukator.pl

Komentarze