Osoby, które chcą aplikować na studia MBA, muszą najpierw podjąć ważną decyzję dotyczącą wyboru programu. Jak ocenić jakość oferty studiów MBA, czym się kierować i na co warto zwrócić uwagę?
Studia MBA: jak stać się menedżerem XXI w.
Obecnie od menedżerów wymaga się coraz więcej - co jest wymuszone faktem, że świat biznesu staje się coraz bardziej złożony, a pod uwagę trzeba brać znacznie więcej czynników niż wcześniej. Menedżerowie muszą posiadać umiejętność zarządzania w stanie zmienności, niepewności, złożoności i niejednoznaczności - czyli w otoczeniu określanym obecnie jako VUCA (od Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity). Uczestnictwo w programie MBA bez wątpienia może pomóc w opanowaniu umiejętności zarządzania nawet w najtrudniejszych i najbardziej nieprzewidywalnych warunkach.
Zalet studiów MBA jest zresztą znacznie więcej. Uczestnicy mają możliwość wymiany doświadczeń i know-how z wykładowcami i pozostałymi uczestnikami, którzy również dysponują już doświadczeniem zawodowym. To też sprzyja networkingowi i stworzeniu (lub rozbudowaniu) sieci kontaktów biznesowych, które mogą okazać się w przyszłości niezwykle cenne. Networking często umożliwia np. znalezienie pracownika czy partnera do projektu biznesowego.
Warto też mieć świadomość, że od 2016 r. posiadanie dyplomu MBA zwalnia z konieczności przystępowania do państwowego egzaminu, który musi zdać każdy kandydat do rad nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa. To istotne ułatwienie dla osób, które chciałyby ubiegać się o zasiadanie w takich radach.
Na co zwrócić uwagę, wybierając program MBA?
Każda osoba, która chce aplikować na studia MBA musi najpierw wybrać odpowiedni program - zdarza się zresztą, że ta sama uczelnia prowadzi kilka różnych programów (np. z konkretną specjalnością).
To, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze programu MBA, to praktyczny wymiar zajęć, a także - kadra wykładowców. Najlepiej, jeśli przynajmniej część z nich to eksperci nadal czynnie współtworzący świat biznesu. Warto też przestudiować program pod kątem jego aktualności.
Oprócz tego dobrze też sprawdzić, czy studia MBA są realizowane we współpracy z zagranicznymi uczelniami czy innymi partnerami,dzięki temu program zdecydowanie zyskuje na atrakcyjności. Na przykład Uczelnie WSB MERITO, realizujące łącznie kilkanaście różnych programów MBA, współpracują przy ich tworzeniu z takimi uczelniami jak m.in. Franklin University, University of Northampton czy SBS Swiss Business School. Uczelnie z Grupy WSB współpracują też zresztą z przedstawicielami świata biznesu i gospodarki. Firmy te uczestniczą w tworzeniu programu, a ich pracownicy prowadzą wybrane zajęcia w zakresie przedmiotów specjalnościowych. Więcej o studiach MBA w WSB MERITO i korzyściach płynących z uczestnictwa w programie można przeczytać na https://studiamba.merito.pl/korzysci-dla-ciebie.
Po wybraniu odpowiedniego programu osoba planująca studia MBA powinna pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Konieczne jest sprawdzenie, czy spełnia kryteria wymagane do uczestnictwa w programie - warto bowiem pamiętać, że oprócz wykształcenia wyższego (czyli ukończonych studiów co najmniej I stopnia) niezbędne jest również posiadanie doświadczenia zawodowego.
Komentarze