Jak urządzić domowe biuro? - Garść praktycznych porad

Biuro w domuPandemia koronawirusa jedynie przyspieszyła trend, który już wcześniej zyskiwał na popularności. Mowa tu oczywiście o rosnącym zainteresowaniu pracą zdalną. Praca z domu (ang. home office) to rozwiązanie, które dla wielu osób jest wygodne. Trzeba jednak pamiętać o pewnych wyzwaniach związanych z takim sposobem działania. Zalicza się do nich między innymi konieczność przygotowania domowego biura. O czym warto pamiętać, wybierając meble biurowe?

Domowy gabinet. O czym warto pamiętać podczas wybierania mebli do domowego biura?

Aby móc w odpowiedni sposób przygotować swoje domowe biuro do pracy w trybie home office, należy koniecznie pamiętać o kilku istotnych aspektach. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich:

  • dostosowanie domowego gabinetu do specyfiki pracy,
  • wybór ergonomicznych rozwiązań,
  • design również jest ważny!

Dostosowanie domowego gabinetu do specyfiki pracy

Jeszcze przed zakupem wyposażenia należy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju prace będziemy wykonywać w domowym biurze. To własnej od tej kwestii będzie w dużej mierze zależało, jakich elementów wyposażenia potrzebujemy.

Przykładowo, w przypadku osoby zajmującej się prowadzeniem księgowości warto zainwestować w takie meble biurowe jak na przykład dodatkowe szafki i kontenerki na dokumenty. Duży blat także jest ważny (dzięki temu można rozłożyć na nim dokumenty finansowe czy kalendarz firmowy), ale czynnik ten raczej nie powinien odgrywać decydującej roli. Znacznie ważniejsza jest przestrzeń do przechowywania posegregowanych dokumentów.

Zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja w przypadku osób zajmujących się szeroko rozumianą grafiką czy projektowaniem w branży inżynieryjnej. W tych dwóch tak różnych od siebie profesjach kluczowe jest miejsce pozwalające na rozłożenie schematów dokumentacji projektowej. Co to oznacza? Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: niezbędna jest dodatkowa przestrzeń w postaci dużego blatu.

Z kolei osoby zajmujące się sprawami  związanymi z IT będą potrzebowały przede wszystkim miejsca na dodatkowy komputer czy laptop. Kluczową rolę odgrywają dla nich takie pozornie nieznaczące, ale w gruncie rzeczy ważne funkcjonalności, w tym np. poziome uchwyty kablowe. Dzięki temu można uniknąć chaosu i splątanych kabli, co znacznie poprawia komfort codziennej pracy.

Ciekawe, nowoczesne meble biurowe i gabinetowe znajdą Państwo na stronie https://www.kami.pl – sprzedawcy mebli biurowych.

Wybór ergonomicznych rozwiązań

Konieczne jest, by domowe stanowisko robocze było wyposażone w ergonomiczne meble. Oto przykładowe rozwiązania, które warto zastosować:

  • fotel obrotowy z regulowanym zagłówkiem oraz siedzeniem, a także wygodnym siedziskiem,
  • biurko z elektryczną regulacją wysokości. Dzięki niemu możliwa jest nawet praca na stojąco: rozwiązanie pozornie niewygodne, ale w rzeczywistości pozytywnie wpływające na krążenie krwi itp.

Design również jest ważny!

Ergonomia w pracy (zarówno w siedzibie firmy, jak i w ramach home office) to istotna kwestia, ale nie powinno się lekceważyć także kwestii estetycznych. Meble biurowe powinny zostać przygotowane w taki sposób, by stworzyć udaną kompozycję z innymi elementami wyposażenia domowego. Jeżeli hołdujesz np. trendom nowoczesnym, dobrym rozwiązaniem są meble (biurko, komoda, regał na dokumenty) w takich kolorach jak biel, szarość (różne odcienie) czy nawet czerń. Taki styl zostanie doceniony przez każdego, kto preferuje nowoczesny design.

Z kolei jeśli pokój lub całej mieszkanie jest urządzone w stylu klasycznym, dobrym pomysłem jest zastosowanie mebli w takich klasycznych wydaniach jak na przykład kolor mahoniowy, dębowy czy beżowy.