Dlaczego warto zdobyć kwalifikacje ACCA? Zalety rozwoju zawodowego

Kwalifikacje ACCAZnalezienie wymarzonej pracy czy otrzymanie awansu nierzadko wiąże się z koniecznością poszerzania swojej wiedzy i zdobywania kolejnych umiejętności. Potwierdzeniem rozwoju zawodowego są kwalifikacje, zdobyte po ukończonych kursach i szkoleniach oraz zdanych egzaminach. W międzynarodowym środowisku biznesowym, jednymi z najważniejszych i najbardziej cenionych są kwalifikacje ACCA. Dlaczego tak jest? Jakie są zalety posiadania kwalifikacji ACCA? Wyjaśniamy!

Kwalifikacje ACCA - co to jest?

ACCA, czyli Association of Chartered Certified Accountants to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zrzeszająca specjalistów z całego świata. Wykazanie się praktyką oraz zdanie specjalnych egzaminów umożliwi zostanie jej członkiem. O światowej renomie ACCA świadczy fakt, że obecnie do organizacji należy ponad 188 tysięcy osób, a w 178 krajach kształci się 480 tysięcy studentów, którzy dążą do zdobycia cennych kwalifikacji ACCA. Można je zdobyć podczas specjalnych kursów i szkoleń. Kwalifikacje ACCA są dowodem na posiadanie specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów i rachunkowości oraz umiejętności, dotyczących nowoczesnego zarządzania, a konkretnie – organizacji i strategii.

Zalety, wynikające z posiadania kwalifikacji ACCA

Już sam fakt, że ACCA jest organizacją wysoko cenioną w międzynarodowym środowisku biznesowym, może sugerować, że korzyści związane z posiadaniem kwalifikacji, są nie do przecenienia. Rzeczywiście, każdy, kto zdobędzie kwalifikacje ACCA, może wiele zyskać, ponieważ:

 1. poświadczają profesjonalizm pracownika,
 2. ułatwiają znalezienie pracy w kraju i za granicą - kwalifikacje ACCA są rozpoznawalne na całym świecie,
 3. są przepustką do znalezienia intratnej pracy lub zdobycia awansu zawodowego,
 4. dają ogromną szansę na wyższe zarobki, w porównaniu do wielu innych kwalifikacji zawodowych,
 5. pozwalają zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu zarządzania finansami w przedsiębiorstwie, uczą podejmowania odpowiedzialnych decyzji biznesowych i dają szansę na specjalizowanie się w konkretnej dziedzinie,
 6. pozwalają zdobyć praktyczne umiejętności biznesowe, które uwzględniają aktualne potrzeby pracodawców.

ACCA są uznawane za najbardziej prestiżowe kwalifikacje zawodowe z zakresu finansów i rachunkowości, dlatego wiąże się z nimi tak wiele korzyści. Warto wspomnieć, że wysokie zarobki absolwentów ACCA potwierdzają liczne raporty, np. raport Goldman Recruitment Salary Survey 2018.

Kursy i szkolenia ACCA

Specjalne kursy i szkolenia ACCA odpowiednio przygotują uczestników do zdobycia upragnionych kwalifikacji. Warto wiedzieć, że EY Academy of Business to jedyne miejsce na polskim rynku szkoleniowym, które organizuje zajęcia stacjonarne.

Niezwykle istotne dla jakości prowadzonych zajęć jest to, że są one prowadzone przez specjalistów, którzy dysponują nie tylko wiedzą teoretyczną, ale są też doświadczonymi praktykami w wybranej dziedzinie. Natomiast zdany egzamin jest zagwarantowany dzięki sprawdzonym metodom szkoleniowym. W przypadku tej konkretnej oferty, kursy przygotowujące do egzaminów ACCA obejmują:

 • intensywny program nauczania, dzięki któremu kursanci bez przeszkód mogą opanować techniki egzaminacyjne,
 • egzamin próbny,
 • współpracę z wykładowcami, którzy nie tylko posiadają duże doświadczenie biznesowe, ale też znają doskonale wymogi ACCA,
 • stały kontakt e-mailowy z wykładowcami,
 • podręczniki i materiały opracowane specjalnie z myślą o tym konkretnym szkoleniu ACCA, na których można pracować zarówno podczas zajęć, jak i ćwicząc w domu.

Co ważne, skuteczność intensywnego programu nauczania została potwierdzona przez zdawalność, która jest wyższa od średniej światowej. To wystarczający argument, który powinien przekonać każdego do zapisania się na szkolenie ACCA, a później do przystąpienia do egzaminu.

Osoby, które zdecydują się na szkolenia e-learningowe, mogą spodziewać się:

 • przygotowania do egzaminów ACCA na tak samo wysokim poziomie, jak podczas nauki stacjonarnej,
 • wygodnej nauki w domu,
 • otrzymania materiałów do nauki, które są dostępne on-line,
 • otrzymania arkuszy z pytaniami i odpowiedziami egzaminacyjnymi oraz opisem technik egzaminacyjnych,
 • wskazówek od wykładowców.

To, jaką formę szkolenia ACCA się wybierze, powinno zależeć od własnych preferencji. Warto uzależnić swój wybór od możliwości, m.in. dysponowania czasem. Ucząc się we własnym domu, można nim dowolnie zarządzać. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze jest rozpatrzeć je wszystkie i przeanalizować korzyści, które płyną z obu form szkolenia ACCA.

Egzaminy ACCA

Egzaminy Association of Chartered Certified Accountants odbywają się na dwóch poziomach wiedzy - Fundamentals (Knowledge, Skills) oraz Professional (Essential, Optional), a każdy z nich jest podzielony na kilka etapów. Samemu można zdecydować, w jakim tempie będzie się je zdawać. Warto przy tym wiedzieć, że od momentu rozpoczęcia poziomu Professional, student ma aż 10 lat na zdanie wszystkich egzaminów.

Poszczególne egzaminy obejmują różne zagadnienia z dziedziny finansów i rachunkowości. Natomiast wszystkie, bez wyjątku, są przeprowadzane w języku angielskim. Kursy i szkolenia ACCA przygotowują również do tego, ponieważ zajęcia są prowadzone po angielsku.

Co ciekawe, egzaminy ACCA mają globalny standard, co oznacza, że można je zdawać w dowolnym kraju. Dzięki temu, nie trzeba np. wracać z zagranicznej wymiany studenckiej tylko po to, żeby przystąpić do egzaminu. Jest to jedna z istotnych cech kwalifikacji, które są uznawane na arenie międzynarodowej. Natomiast na całym świecie egzaminy odbywają się w tym samym czasie.

Autor: www.academyofbusiness.pl.

Komentarze