Czy kupno samochodu poleasingowego to dobry pomysł?

Zakup samochodu poleasingowegoKażdy, kto chociaż raz w swoim życiu kupował samochód, wie, że jest to nie lada wyzwanie. Oprócz estetycznego wyglądu, pojazd przede wszystkim powinien wyróżniać się nienagannym stanem technicznym. W przypadku, gdy osoba nie dysponuje odpowiednią ilością gotówki, aby móc nabyć auto prosto z salonu, może zdecydować się na zakup w komisie lub na aukcjach poleasingowych. Czym charakteryzują się samochody poleasingowe?

Czym jest leasing i kto może z niego skorzystać?

Leasing to popularna forma finansowania auta, z której korzystać mogą zarówno przedsiębiorstwa, jak i osoby prywatne. Polega na możliwości użytkowania pojazdu w zamian za opłacanie comiesięcznej raty. Aby nabyć taki samochód, należy podpisać umowę leasingową oraz wpłacić wkład własny. Warto zaznaczyć, że marka pojazdu oraz okres użytkowania zależy od potrzeb klienta. Osoba, która otrzymuje auto na własny użytek, nie jest tak naprawdę jego właścicielem. Takie samochody należą do firmy leasingowej, jednak po zakończeniu umowy klient może wykupić pojazd na własność. W przypadku, gdy nie jest on zainteresowany zakupem, auto poleasingowe trafia najczęściej na aukcje.

Charakterystyka samochodów poleasingowych

Samochód poleasingowy to pojazd, który był w użytkowaniu leasingobiorcy przez okres trwania umowy leasingowej i został zwrócony do firmy lub odebrany tymczasowemu "właścicielowi" ze względu na nieuiszczanie należnych opłat. Umowa leasingowa trwa zwykle maksymalnie 5 lat, w związku z tym takie samochody są dość nowe i wyróżniają się całkiem niezłym stanem technicznym.

Dostępne marki samochodów są odwzorowaniem potrzeb przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych - najczęściej model auta ujawnia cel wynajęcia pojazdu. Należy jednak zaznaczyć, że samochody poleasingowe to nie tylko duże "dostawczaki". Klienci takimi autami jeżdżą również prywatnie, co z reguły oznacza, że dbają o nowy nabytek.

Mitem jest, że samochody używane przez konsumentów firm leasingowych są zaniedbane. Niemniej jednak bez względu na atrakcyjny rok produkcji, niektóre auta są wykorzystywane na co dzień przez przedsiębiorców do wyjazdów służbowych. Oznacza to, iż mogą mieć wysoki przebieg, czyli tysiące przejechanych kilometrów. Oferta poleasingowe.alphabet.pl to przede wszystkim sprawdzone marki, niskie ceny oraz co najważniejsze - minimum formalności.

Samochody poleasingowe - na co trzeba uważać?

Aby się nie rozczarować i uniknąć niemiłych niespodzianek, należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu. W wyborze odpowiedniego samochodu z pewnością pomogą kwalifikowani doradcy, którzy znają odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania, odnośnie do samochodów poleasingowych. Typ nadwozia, kolor, rodzaj paliwa oraz przebieg to istotne aspekty, warte skupienia szczególnej uwagi.

Wybrany samochód warto dokładnie obejrzeć z każdej strony oraz dowiedzieć się, czy ma jakieś uszkodzenia. Niektóre auta poleasingowe są zarysowane w wyniku pośpiesznego parkowania, mają wgniecenia i starty lakier. Nie ulega wątpliwości, że wnętrze samochodu również odgrywa ważną rolę, toteż trzeba sprawdzić, czy tapicerka nie jest zabrudzona lub zniszczona.

Zazwyczaj aukcje poleasingowe oferują klientom jazdę testową przed zakupem, dzięki której można w łatwy sposób wychwycić mankamenty, wpływające na komfort jazdy. Samochód używany może mieć zużyte łożyska, poluzowaną skrzynię biegów, co jest skutkiem rażącego niedbalstwa ze strony byłego użytkownika pojazdu.

Kupno auta na aukcji poleasingowej niczym się nie różni od zakupu samochodu używanego w serwisie, na giełdzie lub od osoby prywatnej. W każdym z wymienionych przypadków nowy właściciel podpisuje umowę oraz otrzymuje wszystkie niezbędne dokumenty, w tym kartę pojazdu.

Finansowanie samochodu

Zakup samochodu poleasingowego - czy warto?

Największą zaletą pojazdów poleasingowych jest niewątpliwie ich wiek. Takie samochody szukają właściciela zwykle już po trzech latach, co oznacza, że są stosunkowo nowe. Auta po paru latach użytkowania tracą sporo na wartości, zatem kosztują o wiele mniej. Pojazdy brane w leasing są dokładnie udokumentowane, w związku z tym zainteresowani mają gwarancję, iż nawet najmniejsza usterka została naprawiona.

Oferty są bogate w wiele modeli i marek samochodów - od niewielkich, miejskich, po duże SUV-y. Auta poleasingowe/pofirmowe pochodzą od pierwszego właściciela, są bezwypadkowe oraz wyróżniają się dobrym stanem technicznym.

Podsumowanie

Zakup samochodu poleasingowego z pewnością niesie za sobą wiele korzyści, jednakże wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Aby mieć pewność, że samochód jest całkowicie sprawny, należy szukać pojazdu tylko na sprawdzonych aukcjach poleasingowych.