Stare książki będące w rodzinie od pokoleń mogą stanowić prawdziwą żyłę złota. Zdarzają się egzemplarze warte więcej niż kilka tysięcy złotych. Takie białe kruki mogą stanowić ozdobę domowej biblioteki lub zostać sprzedane za zadowalającą kwotę. Podpowiadamy, jak rozpoznać wartość starych książek i co z nimi zrobić.
Stare książki - czyli jakie?
Zanim przejdziemy do sposobów postępowania ze starymi książkami, należy określić jakie woluminy zasługują, aby być określane tym mianem. Wbrew pozorom, tytuły wydane w latach 60. i 70. nie należą do wiekowych i tylko w niektórych przypadkach osiągają zadowalającą wartość. Najdroższe książki to te wydrukowane przed I wojną światową. Pamiętniki lub powieści sprzed tego okresu potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Ich cena jest uzależniona od stanu zachowania wnętrza oraz oprawy. Ponadto, w większości przypadków muszą to być pierwsze wydania danego dzieła. Istnieją jednak wyjątki, na przykład przedwojenne książki kucharskie, które cieszą się dużą popularnością wśród poszukiwaczy starych książek. Doskonałym miejsce do sprzedaży takich egzemplarzy jest skup starodruków online. Poza tym istnieje też wiele poszukiwanych dzieł wydrukowanych w latach 50-tych. Warto tu wymienić pierwsze wydania powieści Stanisława Lema lub Jarosława Iwaszkiewicza.
Skup starodruków online znajdziesz na: https://blackbooks.pl/content/27-skup-starodrukow-online.
Tradycyjna sprzedaż książek
Sprzedaż książek tradycyjnymi metodami to dobry sposób na spieniężenie najstarszych, najbardziej wartościowych woluminów. Bezpośredni kontakt z bibliofilem lub doświadczonym antykwariuszem pozwala na uzyskanie zadowalających kwot. Aby to osiągnąć, należy posiadać elementarną wiedzę na temat danego egzemplarzu. W przeciwnym wypadku niezwykle wartościowa książka może zostać sprzedane za niewielką kwotę. Ten sposób spieniężania starszych egzemplarzy może mieć miejsce w stacjonarnych antykwariatach lub w domu sprzedającego po wcześniejszym skontaktowaniu się z nabywcą. Należy zaznaczyć, że w przypadku posiadania dużej ilości z pozoru starych książek, które nie mają większej wartości, warto pomyśleć o ich przekazaniu do biblioteki. W ten sposób mogą one zyskać kolejne życie i stanowić rozrywkę dla nowych pokoleń czytelników.
Sprzedaż książek w sieci
Osoby zastanawiające się co zrobić ze starymi książkami powinny wziąć pod uwagę moc najpopularniejszego medium, czyli internetu. Ich sprzedaż w sieci cieszy się dużą popularnością od wielu lat. Można to robić samodzielnie, na przykład za pomocą portali aukcyjnych. Takie rozwiązanie daje możliwość zarobienia większych kwot. Jego minusem jest konieczność poświęcania mu dużej ilości wolnego czasu. Samodzielna sprzedaż wymaga researchu dotyczącego wartości każdego woluminu, a także własnoręcznego pakowania i wysyłania książek. Inna opcja to skorzystanie z usług profesjonalnych antykwariatów internetowych. Pracownicy takich firm zajmują się dojeżdżaniem do klientów, wycenianiem ich zbiorów oraz ich kupnem. Takie rozwiązanie pozwala na pozbycie się większej ilości książek na raz. Niestety wiąże się z ryzykiem ich sprzedaży po niskiej cenie, która nie będzie stanowiła odzwierciedlenia ich prawdziwej wartości.